Ropucha na drodze. Jak ratować te zwierzęta przed śmiercią?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 13:39
Wiosna jest bardzo niebezpiecznym okresem dla małych zwierząt. Płazy zaczynają sezon godowy, jednak podczas podróży do miejsc rozrodu cywilizacja zgotowała im śmierć pod kołami samochodów. - Ich śmiertelność jest ogromna - mówiła Aleksandra Kolanek. 
Audio
  • Jak ratować żaby i ropuchy przed śmiercią pod kołami samochodów? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/domena publiczna

sarna zwierzęta jedzenie 1200.jpg
Dzika weterynaria - zwierzęta na drodze człowieka

- Im bardziej rozrastają się miasta, a co za tym idzie - im bardziej człowiek ingeruje w siedliska, które wcześniej znajdowały się na obrzeżach - tym więcej mamy kolizji ze zwierzętami na drogach. I to zaczyna być dostrzegalny problem - tłumaczyła Aleksandra Kolanek z Towarzystwa Herpetologicznego Natrix.

ZOBACZ WIĘCEJ Szklane pułapki - dlaczego ptaki giną w miastach >>>

Żeby temu zapobiec, w coraz większej ilości polskich miast zbierają się miłośnicy tych zwierząt i ropuchy przenoszą na drugą stronę ulicy. Ale nie tylko, jednym ze skutecznych sposobów ochrony płazów przed wbiegnięciem na ruchliwe ulice jest choćby… stawianie specjalnych płotków i wkopywanie niewielkich wiaderek w ziemię niedaleko drogi. Wolontariusze i pracownicy fundacji zbierają potem płazy i przenoszą je jednocześnie, "hurtowo" na drugą stronę. 


shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

- Przez pierwsze kilka lat akcji przenosiliśmy płazy pojedynczo, ale okazało się, że płotki są dużo bardziej efektywne. Ropucha szara ma bardzo konkretny czas migracji, co bardzo ułatwia nam sprawę, bo możemy dostosować nasze godziny pracy do potrzeb zwierząt - opowiadała o pracochłonnej metodzie, jednak tłumaczyła, że właściwie nie ma skutecznych metod na walki z ogromną śmiertelnością płazów. - Choć rozmnażają się masowo i są ich tysiące, dorosłego wieku i tak dożywa niewielki procent, śmiertelność jest więc bardzo wysoka - podkreślała Aleksandra Kolanek. - Poza tym, choć mówi się, że płazów jest dużo, nie dostrzegamy tego, że ich siedlisk jest coraz mniej. Nie zauważamy, że znikają one z dnia na dzień. W tym momencie niektóre płazy narażone są na wyginięcie. 

ZOBACZ TAKŻE Ranne zwierzę na drodze - jak reagować? >>>

Jak tłumaczyła, inną skuteczną metodą jest ta stosowana poza granicami Polski. - W Niemczech czy w Holandii czasowo zamykane są pewne odcinki dróg, by ułatwić płazom podróż - tłumaczyła ekspert.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Aleksandra Kolanek (Towarzystwo Herpetologiczne Natrix)

Data emisji: 08.06.2020

Godz. emisji: 14.09

kd

Czytaj także

Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:42
Jak sama nazwa wskazuje choroba ta dotyczy ptaków, mimo że wirus ją powodujący jest bardzo blisko spokrewniony z innymi, atakującymi ludzi i zwierzęta hodowlane. 
rozwiń zwiń