X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:42
Jak sama nazwa wskazuje choroba ta dotyczy ptaków, mimo że wirus ją powodujący jest bardzo blisko spokrewniony z innymi, atakującymi ludzi i zwierzęta hodowlane. 
Audio
  • Ekspert: nie ma powodów do obaw. Ogniska ptasiej grypy zawsze są szczegółowo badane (Dajesz radę/Czwórka)
Wirus ptasiej grypy atakuje co raz to nowe fermy drobiu
Wirus ptasiej grypy atakuje co raz to nowe fermy drobiuFoto: PAP/Marcin Bielecki

Śmiertelny dla ptaków, rzadko występuje u człowieka

O pierwszych przypadkach ognisk ptasiej grypy w Polsce usłyszeliśmy w 2007 roku. Wtedy pojawiły się też pierwsze doniesienia, że wirus oprócz dzikiego i hodowlanego ptactwa dotknął także ludzi. Ponownie pojawił się w naszym regionie na przełomie 2016 i 2017 roku. Pod koniec ubiegłego roku usłyszeliśmy o nim ponownie. Ogniska wykryto w hodowlach na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Możemy wyróżnić dwa rodzaje wirusów określane, jako ptasia grypa. Zaliczają się do nich te z grupy HPAI, H5N1 oraz szczep H5N8.

Ptasia grypa to ogromne straty ekonomiczne

Choć śmiertelny dla ptaków, wirus tylko w szczególnych sytuacjach może zaatakować człowieka. Przenoszony jest przez dzikie zwierzęta oraz w miejscach, w których panują złe warunki sanitarne. Jakie mogą być konsekwencje zarażenia ptactwa tym wirusem?

- Po pierwsze wirus H5N8 powoduje duże straty ekonomiczne. Jeśli pojawi się w gospodarstwie hodowlanym, często liczącym kilkanaście tysięcy sztuk ptaków generuje straty dla hodowcy. Przekłada się to również na straty międzynarodowe, ponieważ w trakcie trwania epidemii eksport drobiu wstrzymany jest do odwołania - tłumaczył prof. Krzysztof Niemczuk z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Wirus atakuje ptaki na przełomie jesieni i zimy

Człowiek może zarazić się poprzez kontakt z chorymi ptakami, ich piórami i odchodami, wodę, oraz powietrze. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z chorym ptakiem? - Podstawowymi objawami są spadek apetytu i pragnienia. U osobników mogą pojawić się także objawy nerwowe jak drgawki, porażenia skrzydeł, czy chwiejny chód. Charakterystyczne dla tej choroby jest też silne zabarwienie grzebienia i biegunka - wyliczał ekspert dodając, że wirus H5N8, który obecnie wykryto w Polsce, nie jest niebezpieczny dla człowieka. 

W audycji zajrzeliśmy także do gospodarstwa, w którym żyje lama i alpaka, czyli zwierzęta wielbłądowate. Martę Iwaszkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zapytaliśmy, jak odróżnić te zwierzęta i sprawdziliśmy, jak żyje im się w Polsce.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Marta Iwaszkiewicz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu); prof. Krzysztof Niemczuk (Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach)

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Spring alive". Na skrzydłach wiosny

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:53
To europejska akcja, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do obserwowania ptasich zwiastunów wiosny oraz zapisywania obserwacji na specjalnej platformie internetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie ptaków egzotycznych w wielkim mieście. "Dobrostan jest najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:54
Na ptaki patrzymy zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Amadyny wspaniałe, zeberki, mewki japońskie, słowiki chińskie, czy przeróżne papugi - obecnie stanowią one dla nas towarzyszy i przyjaciół, a nie wyłącznie "elementy hodowli". Jak o nie mądrze dbać? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzotyczne ptaki w zamknięciu. "Brakuje nam wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 18:14
Wyszły z mody delfinaria i cyrki, za to coraz większą popularnością cieszą się papugarnie. Według pracowników tych miejsc egzotyczne ptaki przeżywają tam horror.
rozwiń zwiń