Ranne zwierzę na drodze. Jak reagować?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 12:48
Wypadki z udziałem zwierząt zdarzają się zarówno na terenach leśnych, jak i na terenach miast. - W takich przypadkach, bądź, gdy zwierzę zabłądzi, wzywamy Ekopatrol - mówił Sławomir Smyk.  
Audio
  • Jak pomagać rannym zwierzętom, m.in. po wypadkach drogowych (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: GUNDAM_Ai/Shutterstock.com

shutterstock schronisko pies 1200.jpg
Wolontariusz w świecie zwierząt. Czy to zajęcie dla ciebie? >>>

- W ubiegłym roku podjęliśmy bardzo dużo interwencji, to aż 14 tysięcy zdarzeń. Blisko 10 tys. zwierząt potrzebowało pomocy wyspecjalizowanego Ekopatrolu - wyliczał Sławomir Smyk. A jak tłumaczyła Agata Bitnerowska, najczęściej wezwania dotyczą ptaków w sezonie letnim i kotów czy psów w okresie chłodniejszym. - Ta sytuacja się powtarza, ale tak naprawdę każdego dnia pomocy potrzebują zwierzęta przeróżnych gatunków. Niezależnie od pory roku, w większości przypadków liczy się czas - mówiła ekspertka. 

By wezwać Ekopatrol wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 986 albo alarmowy 112. - Każde zwierzę, które ulegnie wypadkowi drogowemu cierpi i narażone jest na stres. Do każdego wezwania patrol jedzie na miejsce, sprawdza, jakiej pomocy potrzebuje zwierzę - bywa, że uszczerbek na zdrowiu jest poważny, dochodzi do stłuczeń i złamań. Po udzieleniu doraźnej pomocy odwozimy zwierzę do lecznicy - mówi Sławomir Smyk. 

ZOBACZ TAKŻE Jak możemy pomóc schroniskom dla zwierząt zimą? >>>

Jak podkreślali eksperci w Czwórce, warto poczekać na Ekopatrol, by udzielając pomocy zwierzęciu, nie zaszkodzić jemu bądź sobie. Zwłaszcza, jeśli zwierzę, które znaleźliśmy, należy do gatunków egzotycznych. - Te zwierzęta nieświadomie bądź świadomie najczęściej przywożą turyści - mówili goście Czwórki. I opowiadali o najdziwniejszych interwencjach, które przeprowadzili funkcjonariusze Ekopatrolu w sprawach dotyczących egzotycznych gatunków. 

W programie zajrzeliśmy także w głąb Morza Czerwonego, i sprawdziliśmy, jakie gatunki można tam spotkać. W Radiowej poradni dla zwierząt rozmawialiśmy z lekarzem weterynarii, dr Inez Daszkowską, która opowiadała o papugach. Dlaczego niektóre z nich niszczą wszystko, co "nawinie im się pod dziób"? POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Agata Bitnerowska (kierownik Referatu ds. ekologicznych Straży Miejskiej), Sławomir Smyk (rzecznik prasowy, Straż Miejska)

Data emisji: 4.02.2020

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:40
- To dla ptaków nowa sytuacja. Nam też dopiero otwierają się oczy na problem braku jakichkolwiek przepisów regulujących powstawanie ogromnych szklanych powierzchni w Polsce - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saola wietnamska. Czy uda się uratować te zwierzęta przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 15:49
Saola wietnamska to ssak kopytny, który żyje w południowo-wschodniej Azji. Na terenie Wietnamu jednak ten gatunek niemal całkowicie już wyginął. - Ostatnie autentycznie zdjęcie saoli pochodzi z 2015 roku - tłumaczył prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż tropem zwierząt. Jak szukać ciekawych gatunków?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:41
Wakacje sprzyjają podróżom. Jedni jeżdżą do obleganych kurortów, inni wolą wypoczywać pośród łąk, pól i lasów, często w towarzystkie dzikich zwierząt. Jak odnaleźć i obserować interesujące nas gatunki?
rozwiń zwiń