Polskie Radio
Section05
ptasia grypa

"Polski drób jest bezpieczny". Resort rolnictwa dementuje informacje "Gazety Wyborczej"

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra zapewnił, że polski drób jest bezpieczny i nie ma żadnego wirusa ptasiej grypy w surowym mięsie drobiowym. Przedstawiciele resortu wraz z głównym lekarzem weterynarii i dyrektorem Państwowego Instytut Weterynaryjnego w Puławach zdementowali wczorajsze informacje "Gazety Wyborczej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi drób ptasia grypa POLSKA społeczeństwo

Koci wirus: czy ptasia grypa atakuje koty? Właściciele przerażeni, lekarze niewiele wiedzą

Koci wirus coraz bardziej niepokoi właścicieli kotów. Naukowcy na razie niewiele wiedzą, choć dużo wskazuje, że chodzi o ptasia grypę H5N1. Główny Lekarz Weterynarii ostrzega przed wirusem. Ze względu na wysoką zaraźliwość między kotami zaleca się ostrożność i trzymanie kotów w domu na czas badania próbek. Nie ma jednak mowy o pandemii – wyjaśniają eksperci. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta domowe kot wirus ptasia grypa Jacek Frentzel Piotr Firan Trójka

Nieznana choroba zagraża kotom. Stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii rozwiewa tylko część wątpliwości

Media informują o rosnącej liczbie przypadków nieznanej choroby, która atakuje koty. W wyniku infekcji dochodzi do nagłych zgonów, a u chorych zwierząt obserwowane są objawy neurologiczno-oddechowe. Jak mówią lekarze weterynarii nowe zachorowania określają "tajemniczą chorobą kotów" lub "kocim pomorem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta domowe sars-cov-2 ptasia grypa koty kot choroba zwierzęta

Ptasia grypa znowu groźna. Resort rolnictwa ostrzega: pojawiły się pierwsze ogniska

Pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych; warunki atmosferyczne i migracja ptaków sprzyjają kolejnym ogniskom grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób - ostrzega resort rolnictwa. Resort podkreślił, że każde kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków generuje straty dla całego sektora drobiarskiego, dlatego tak ważna jest bioasekuracja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo kury rolnicy ptasia grypa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Nawrót ptasiej grypy dziesiątkuje fermy. Minister rolnictwa: wystąpiliśmy do KE o środki na kompensację

Nawrót śmiertelnej dla drobiu choroby nastąpił na początku listopada. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o trzech kolejnych źródłach wirusa typu H5N1. W efekcie uśpieniu i utylizacji poddano ponad 53 tysiące sztuk drobiu, głównie kaczek i indyków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rolnictwo ptasia grypa Henryk Kowalczyk zwierzęta Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi