Szczur najlepszym przyjacielem człowieka? "To takie mniejsze psy"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 10:29
- Szczury to zwierzęta inteligentne, nie odbiegają pod tym względem od psów czy kotów. Przy tym są też bardzo niedoceniane - tłumaczy Magdalena Arbaszewska z Fundacji Animal LabRescue, Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Maliutina Anna

pies kot 1200 free
Psia depresja? Zadbaj o swojego zwierzaka jesienią

Te zwierzęta nie kojarzą się nam zbyt dobrze. Żyją głównie w kanalizacji czy piwnicach, kryjąc się przed wzrokiem człowieka. Czasami tylko możemy obserwować pojedyncze osobniki czmychające z jednego ciemnego miejsca w drugie. Szczury - mimo swojej złej sławy zyskują coraz większą rzeszę zwolenników, stają się coraz częstszymi mieszkańcami naszych domów i naszymi zwierzętami towarzyszącymi.

Posłuchaj
08:42 2020_11_23-14-23-45_PR4_Dajesz radę.mp3 Jak zaprzyjaźnić się ze szczurem? (Dajesz radę/Czwórka) 

lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

- Mają emocje i przywiązują się do człowieka. Potrafią być wierne, okazywać wdzięczność. Bywają cwane, jeśli czegoś chcą potrafią się odpowiednio "przymilać" - mówiła ekspert w rozmowie z Czwórką. - Jeśli poznamy szczury bliżej, stają się one doskonałymi domowymi kompanami. 

Posłuchaj także:

Jedną z mitycznych części ciała szczura jest ich ogon, wokół którego krążą legendy, m.in., że "są zatrute" albo "przynoszą pecha". - Podobno końcówka szczurzego ogona zawiera strychninę, tymczasem strychnina to właśnie trutka na szczury - tłumaczyła Magdalena Arbaszewska. Kolejnym mitem na temat szczurów jest to, że są to zwierzęta bezproblemowe i nie wymagają specjalnych warunków. - Są niemal tak samo wymagającymi podopiecznymi jak psy, choć oczywiście nie ma konieczności wychodzenia z nimi na spacery - mówiła gość Czwórki. - Potrzebują klatki odpowiednich rozmiarów - nie może być zbyt mała - a przede wszystkim szczury to zwierzęta stadne, więc należy zadbać o kompana dla naszego pupila tak, by miał towarzystwo - podkreślała Magdalena Arbaszewska. 

Czytaj także:

W radiowej Poradni dla Zwierząt sprawdzaliśmy, czy psy i koty także - podobnie jak ludzie - odczuwają jesienną chandrę. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Magdalena Arbaszewska (Fundacja Animal LabRescue, Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych)

Data emisji: 23.11.2020

Godz. emisji: 14.24

kd

Czytaj także

Szynszyla w domu! Jak zapewnić jej najlepsze warunki?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 10:28
Te puchate ssaki jeszcze do niedawna były powszechnie utrzymywane w chowie przemysłowym jako zwierzęta futerkowe. Obecnie są coraz częściej domowymi pupilami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój niebezpieczny przyjaciel". Czy możliwa jest przyjaźń międzygatunkowa?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 18:59
Puma Nubia jest wierzchołkiem góry lodowej. W Polsce nadal hodowanych jest mnóstwo zwierząt uznawanych za gatunki niebezpieczne. 
rozwiń zwiń