Lab Rescue - ratujmy zwierzęta laboratoryjne

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 06:20
Każdego dnia w Polsce przeprowadza się doświadczenia na zwierzętach, głównie myszach i szczurach. Jakie są ich dalsze losy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Aneta Jungerova

piesek szczeniak 1200.jpg
https://www.polskieradio.pl/10/4339/Artykul/2536192,Jak-rysowac-zwierzeta-Podpowiada-Dawid-Kilon

Nie tylko myszy i szczury

To wszelkiego rodzaju gryzonie - od szczurów i myszy po króliki, chomiki, czy świnki morskie, zdarzają się też takie gatunki jak ryby, czy nawet koty. Na zwierzętach przeprowadzanie są w laboratoriach testy. Od behawioralnych pozwalających poznać psychikę zwierząt po badania, które potrzebne są w farmakologii i medycynie. Na zwierzętach testowane są kosmetyki, czy leki. Niekiedy bada się na nich terapie, które mogą uratować człowiekowi życie. Po okresie badań zazwyczaj ssaki są uśmiercane w humanitarny sposób. Właśnie dlatego wiele zwierząt traciło życie dla dobra ludzkości.

Posłuchaj
06:39 _PR4_AAC 2020_06_29-14-24-31.mp3 Dlaczego warto przygarnąć zwierzaka z laboratorium? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Gryzoń z laboratorium nie trafi na ulicę

Na szczęście pojawili się ludzie, którzy są gotowi zapewnić zwierzętom laboratoryjnym dożywocie w swoich domach, a ich inicjatywa nazywa się "Lab Rescue - adpcje zwierząt laboratoryjnych". - Często takie placówki zgłaszają się do nas same - mówiła Magdalena Arbaszewska z Lab Rescue - adopcje zwierząt laboratoryjnych. - Informują nas jakiego rodzaju testy będą przeprowadzane i jakie gatunki będą do adopcji. Trafiają do nas także zwierzaki z grup kontrolnych i nadwyżek hodowlanych. Jesteśmy informowanie na temat płci, wieku i ilości osobników, które szukają opiekuna, a my za pośrednictwem mediów społecznościowych pomagamy znaleźć im dom.

Jak zaadoptować zwierzaka z laboratorium?

Każdy, kto chciałby zostać opiekunem takiego zwierzaka musi obowiązkowo wypełnić kwestionariusz. Sprawdzane są warunki bytowe, jakie oferują nowi potencjalni właściciele. Zanim zdecydujemy się na adopcję powinniśmy sprawdzić, czy poradzimy sobie z opieką nad gryzoniem. Pamiętajmy, że szczury to chorowite zwierzęta, myszy muszą mieć odpowiednio często wymieniane trociny, króliki żyją nawet dziesięć lat, a wypuszczone z klatki lubią podgryzać przedmioty. Jeśli wiemy, że adopcja będzie dla nas zbyt dużym wyzwaniem, na początek możemy zdecydować się na stworzenie zwierzakowi domu tymczasowego, lub na wolontariat. O tym, jak to zrobić opowiadała Magdalena Arbaszewska. 

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Goście: Magdalena Arbaszewska (Lab Rescue - adopcje zwierząt laboratoryjnych)

Data emisji: 29.06.2020

Godz. emisji: 14.09

ac


Czytaj także

Szynszyla w domu! Jak zapewnić jej najlepsze warunki?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 10:28
Te puchate ssaki jeszcze do niedawna były powszechnie utrzymywane w chowie przemysłowym jako zwierzęta futerkowe. Obecnie są coraz częściej domowymi pupilami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kidnapping" w świecie ptaków. Jak możemy pomóc podlotom?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 19:59
Podloty to opierzone pisklaki, które przypominają dorosłe osobniki, ale jeszcze nie potrafią latać. To ptaki, które dopiero uczą się samodzielnego funkcjonowania, i nasza pomoc nie zawsze jest im potrzebna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rysować zwierzęta? Podpowiada Dawid Kilon

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 16:04
Zwierzęta podziwia każdy. Między innym za różnorodność ich świata oraz różnorodność barw, którymi mieni się wiele gatunków. Od szaroburych kotów po kolorowe papugi, czy kameleony. Chcemy je podziwiać na fotografiach, rysunkach i obrazach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzyk - ptak, który nigdy nie ląduje

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 12:00
To świetni lotnicy. Jerzyki mogą przebywać w powietrzu, nie lądując, nawet kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Osiągają prędkość nawet do 200 km/h, więc ogromne dystanse nie stanowią dla nich problemu. Potrafią też wznieść się na wysokość ponad 2 km.
rozwiń zwiń