X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:40
- To dla ptaków nowa sytuacja. Nam też dopiero otwierają się oczy na problem braku jakichkolwiek przepisów regulujących powstawanie ogromnych szklanych powierzchni w Polsce - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
Audio
  • "Szklane pułpaki" w miastach i przy drogach - jak pomagać ptakom? (Dajesz radę/Czwórka)
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzyki
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzykiFoto: Dilomski/Shutterstock.com

sokół wedrowny shutter 1200.jpg
Sokół wędrowny - wielki powrót do miast i lasów

Szklane wiaty na przystankach autobusowych, bariery energochłonne czy szklane powierzchnie wieżowców to dla dzikich ptaków w miastach zupełnie nowe wyzwanie, za którym kryje się ogromne niebezpieczeństwo. Chcąc uciec przed drapieżnikiem, czy też podczas wiosennych lub jesiennych wędrówek, ptaki giną uderzając w przezroczyste powierzchnie. Lecąc z dużą prędkością nie widzą szklanych przeszkód, więc nie są w stanie ich ominąć. - Zagrożeniem są też okna naszych domów - są bagatelizowane, a według statystyk stanowią przyczynę nawet połowy wypadków śmiertelnych z udziałem ptaków w skali roku - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska.

ptak miasto jerzyk 1200.jpg
Zamurowane domy po powrocie z emigracji. Jak pomóc jerzykom?

Dlatego powstały "Szklane pułapki", czyli ogólnopolski rejestr kolizji ptaków z dużymi szklanymi powierzchniami. W jaki sposób można zaangażować się w pomoc ptakom na terenie miast? Czy naklejki z sylwetkami ptaków drapieżnych umieszczane na ekranach przy autostradach zdają egzamin? Jak pomagać, gdy znajdziemy ptaka, który przeżył kolizję z szybą? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W progranie rozmawialiśmy także z lek. wet. Pawłem Łaczkiem, specjalistą chorób zwierząt egzotycznych, który odpowiadał na pytania słuchaczy dotyczące opieki nad zwierzętami. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt zaś ponownie zaprosiliśmy Was na spotkanie z nietoperzami. Nagranie całej audycji "Dajesz radę", 25.06.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał przygotował: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Ewa Zyśk-Gorczyńska (przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, która koordynuje kampanię "Szklane pułapki")

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papugarnia - świat egzotycznych ptaków

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:01
Można tam zobaczyć barwne, tropikalne ptaki z bliska, dotknąć ich, a nawet nakarmić. - Papugarnia to wielkie wyzwanie dla lekarzy, ptaki muszą być zdrowe, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i siebie nawzajem - tłumaczył dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog i szef warszawskiego zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w ustawie o prawach zwierząt. Będą lepiej chronione?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:28
Ustawa jest szeroko komentowana przez wszystkie środowiska - budzi zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. - Nowe przepisy znacząco poprawią warunki życia zwierząt w Polsce - tłumaczył Łukasz Balcer, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy egzotyczne zwierzę w domu to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 17:00
Psy i koty nam spowszedniały, dlatego zwracamy się w stronę nowych gatunków zwierząt. Często jednak jest to zwykła fanaberia, zamiast odpowiedzialnej decyzji.
rozwiń zwiń