Wolontariusz zwierząt. Czy to zajęcie dla ciebie?
- "Tymczas" to schronienie, którego każdy z nas może udzielić. Jeśli tylko mamy mieszkanie i chęci. Zwierzę przebywa wówczas u nas, spędza czas do momentu, aż nie znajdzie się dla niego dom stały. Tzw. tymczas chroni przed bezdomnością i schroniskiem. Bo wszystko jest lepsze od schroniska - tłumaczyła Magdalena Jaźwińska. - Z jakiegoś dziwnego powodu ludzie sądzą, że prowadzenie domu tymczasowego jest trudne. To obrosło już legendami. Tymczasem to sprawa o wiele łatwiejsza niż się wszystkim wydaje.
A jak tłumaczyła w studiu Czwórki Anna Kaflik, teoretycznie nie ma też znaczenia, czy mamy już w domu już kota bądź psa. - Ale w praktyce to kwestia zrozumienia zależności i relacji między zwierzętami. Biorąc drugie zwierzę na "tymczas" musimy zadbać o dobro rezydenta, czyli czworonoga, który już u nas przebywa. Jeśli wiemy, że nasz pupil będzie nastawiony nieufnie do nowego lokatora, warto zatroszczyć się o jego komfort. Chodzi o to, by zachować tzw. proces wprowadzania, izolację - mówiła ekspertka.
Ranne zwierzę na drodze. Jak reagować? >>>
ZOBACZ TAKŻE Jak możemy pomóc schroniskom dla zwierząt zimą? >>>
Warto też poznać biologię i potrzeby zwierząt, którym chcemy udzielić tymczasowego schronienia. W tym jednak profesjonalnie pomogą nam instytucje, z którymi podejmiemy współpracę dotyczącą domu tymczasowego. - Najczęściej o każdej porze dnia i nocy do naszej dyspozycji jest wolontariusz, który udzieli nam wszelkich informacji, wesprze radą i podzieli się wiedzą - tłumaczyła Magdalena Jaźwińska. Jak podkreślała, otworzenie "tymczasu" nie powinno także stanowić problemu finansowego, bo wsparcia na badania, czy niezbędne leczenie udzieli nam prawdopodobnie fundacja, czy stowarzyszenie, z którym wchodzimy we współpracę.
W programie rozmawialiśmy także o tym, jak zaczęła się przygoda z tymczasami naszych gości i jak w ich przypadku doszło do założenia pierwszych domów tymczasowych. Kim jeszcze są wspaniali ludzie, którzy takie domy tworzą, jaką muszą mieć wiedzę na temat zwierząt. Jednym z tematów rozmowy były też przypadki, gdy dom tymczasowy staje się domem stałym. Co dzieje się, gdy zwierzę i jego człowiek nie chcą już mieszkać oddzielnie?
W programie mówiliśmy także o lamach i alpakach. Dlaczego tak dobrze znoszą niskie temperatury i od czego powinni zacząć ci, którzy chcą otworzyć hodowle tych sympatycznych ssaków? Zdradzaliśmy także tajemnice węży i papug, które właściciele karmią ręcznie, zamiast poprzez specjalne podajniki.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Magdalena Jaźwińska (Tymczasem u Magdy), Anna Kaflik (Koteria)
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 14.10
kd/pj