"Mój niebezpieczny przyjaciel". Czy możliwa jest przyjaźń międzygatunkowa?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 18:59
Puma Nubia jest wierzchołkiem góry lodowej. W Polsce nadal hodowanych jest mnóstwo zwierząt uznawanych za gatunki niebezpieczne. 
Puma
PumaFoto: pixabay

shutterstock kozy miłość zwierzęta 1200.jpg
Smutek delfinów i przyjaźń krów - jak czują zwierzęta?

Ostatnio głośno było o historii pumy Nubii, która znalazła się w prywatnych rękach, a ostatecznie trafiła do ogrodu zoologicznego. Hodujemy, bądź przetrzymujemy wiele zwierząt zaliczanych do kategorii egzotycznych, bądź po prostu niebezpiecznych. Jak to się dzieje, że te zwierzęta trafiają do prywatnych rąk? - To kwestia motywacji poszczególnych osób. Generalnie trzeba pamiętać, że posiadanie niebezpiecznych zwierząt jest przede wszystkim niebezpieczne dla nich - mówiła ekspert.

Posłuchaj
10:37 2020_07_20-14-19-08_CZWÓRKA_Dajesz radę.mp3 Dzikie zwierzę w domu - rozmowa z Agnieszką Muzińską (Dajesz radę/Czwórka)

niedźwiedź bieszczady 1200.jpg
Na co chorują niedźwiedzie?

- Dzikie zwierzęta, nawet żyjąc przez lata w domu, nadal mają swoje instynkty i mogą je przejawiać. Hodowla często jest ograniczaniem ich naturalnych potrzeb: nie tylko polowania na ogromnym - w naturze - obszarze, czy rozmnażania, ale nawet znaczenia swojego terytorium - tłumaczyła Agnieszka Muzińska.

Czytaj także: 

shutterstock_753543658 myszy 1200.jpg
Lab Rescue - ratujmy zwierzęta laboratoryjne

Według gościa Czwórki w polskim prawie jest luka, która pozwala na spełnianie takich zachcianek. - W Polsce dzikie zwierzęta nie są dla ustawodawcy priorytetem, dlatego nieprzestrzeganie przepisów prawa, w tym zakresie nie jest skutecznie ścigane, sprawy są umarzane na wczesnym etapie, a kary są niskie. Brakuje też wyspecjalizowanych ośrodków, współpracy między instytucjami - tłumaczyła Agnieszka Muzińska. Jak podkreślała, problem stanowią także cyrki. - To prawdopodobnie ta luka, nad którą trzeba byłoby popracować. Wykorzystujemy dzikie zwierzęta dla własnej rozrywki, jako atrakcję - mówiła rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. 


Wilk free 1200.jpg
Niezwykły świat wilków, rysi i bocianów

ZOBACZ TAKŻE Ranne zwierzę na drodze - jak reagować? >>>

Jak tłumaczyła, choć dzikie zwierzęta są w stanie przyzwyczaić się do człowieka, nie jest to "ten poziom przywiązania, który sobie wyobrażamy". - Chcemy uczłowieczać nasze zwierzęta, nadajemy im ludzkie atrybuty. Jednak, o ile możemy wytworzyć więź między nami a psem, w przypadku całkowicie dzikich zwierząt, jak na przykład węże raczej nie możemy liczyć na takie emocje - tłumaczyła. - Te zwierzęta po ewentualnym rozstaniu z człowiekiem nie mogą potem wrócić do naturalnego środowiska, to dla nich ogromna krzywda.

W programie sprawdziliśmy także, co jedzą legwany zielone, opowiadała o tym dr Lucyna Ilnicka, lekarz weterynarii. Mówiliśmy także o "kocim koronawirusie" - czym się przejawia? Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 20.07.2020 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Goście: Agnieszka Muzińska (WWF Polska)

Data emisji: 20.06.2020

Godz. emisji: 14.09

kd/pj

Czytaj także

Jak działają domy tymczasowe dla zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 19:44
Dom tymczasowy to świetne rozwiązanie, by stworzyć zwierzakowi namiastkę prawdziwego domu, zanim trafi do tego docelowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szynszyla w domu! Jak zapewnić jej najlepsze warunki?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 10:28
Te puchate ssaki jeszcze do niedawna były powszechnie utrzymywane w chowie przemysłowym jako zwierzęta futerkowe. Obecnie są coraz częściej domowymi pupilami.
rozwiń zwiń