Szynszyla w domu! Jak zapewnić jej najlepsze warunki?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 10:28
Te puchate ssaki jeszcze do niedawna były powszechnie utrzymywane w chowie przemysłowym jako zwierzęta futerkowe. Obecnie są coraz częściej domowymi pupilami.
Audio
  • Szynszyla - długowieczny futrzak, który uwielbia kąpiele (Dajesz radę/Czwórka)
Szynszyla
SzynszylaFoto: pixabay

Ze względu na swój sympatyczny charakter oraz przemiłe w dotyku futro stanowią doskonałe zwierzę do towarzystwa. Wspólnie z lekarką weterynarii Karoliną Warchulską radziliśmy, co watro o nich wiedzieć, by szynszylom dobrze się żyło w naszym towarzystwie.

Szynszyle pojawiły się w naszej świadomości, kiedy najpierw rdzenni Amerykanie, a później inni mieszkańcy świata zainteresowali się ich futrem. Ze zwierząt dzikich stały się zwierzętami hodowlanymi, z początku na fermach futerkowych. Ze względu na ich wygląd, szybko zostały przez ludzi udomowione. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od np. świnki morskiej szynszyli nie da się zupełnie udomowić. - Te zwierzęta są indywidualistami - mówiła lekarz. 

Co powinien wiedzieć początkujący hodowca szynszyli? - Jest zwierzęciem długowiecznym. Potrafi dożyć nawet trzydziestu lat. Rzadko choruje, nie potrzebuje atencji właściciela - opisywała. - Zanim zdecydujemy się na adopcję zwierzęcia, nie tylko szynszyli, ale każdego gatunku powinniśmy wziąć pod uwagę, czy mamy wystarczająco dużo czasu, by móc się nim zająć. Pomyślmy o wyjazdach służbowych, trybie pracy, podróżowaniu. Zwierzę w domu to duża odpowiedzialność. Musimy pamiętać, by miała stały dostęp do kąpieliska. Szynszyle korzystają z nich niezwykle często, co zapewnia im komfort psychiczny - przestrzegała. 

ZOBACZ WIĘCEJ Szklane pułapki - dlaczego ptaki giną w miastach >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Karolina Warchulska (lekarka weterynarii)

Data emisji: 4.05.2020

Godz. emisji: 14.09

ac

Czytaj także

Pożywienie, lokum - jak właściwie opiekować się królikiem?  

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:03
- Króliki żyją od trzech do sześciu lat, a jeśli właściwie je karmimy i się nimi opiekujemy - będą z nami nawet osiem lat - tłumaczy hodowca Jan Struś. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dog The Pug czy Tucker Budzyn - które zwierzaki rządzą w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 21:55
Oto TOP pięciu najpopularniejszych na świecie zwierzaków-influencerów. Wybierał Wojtek Kardyś, specjalista od komunikacji internetowej i influence marketingu. - Są youtuberzy, którzy nagrywają teledyski czy spektakle i mają po 30 tys. wyświetleń. Te pieski i kotki mają ich miliony - mówił ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczur w domu? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 07:56
Szczury, myszy, kawie domowe, szynszyle czy króliki jeszcze do niedawna były zwierzętami wyłącznie użytkowymi - hodowanymi dla skór czy futer - albo labolatoryjnymi. Dziś coraz więcej osób decyduje się na ich domową hodowlę. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na adopcję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działają domy tymczasowe dla zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 19:44
Dom tymczasowy to świetne rozwiązanie, by stworzyć zwierzakowi namiastkę prawdziwego domu, zanim trafi do tego docelowego. 
rozwiń zwiń