Broń sufrażystek. Krótka historia szminki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 16:40
Wszystko zaczęło się 3500 lat p.n.e., kiedy to jedna z sumeryjskich bogiń zaczęła malować usta barwnikiem na bazie ołowiu i zmiażdżonych czerwonych skał. Potem, przez długie wieki, szminka była zakazana, a dziś to pierwszy kosmetyk, po który sięgają nastolatki.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: koshkin stock/Shutterstock.com

Posłuchaj
14:30 CZWÓRKA Dajesz rade - szminka 11.06.2021.mp3 Wszysko o szmince. Jaką wybrać, jak dopasować kolor do karnacji i czy można dać się malować naturze? (Dajesz radę/Czwórka)

- Kobiety od wieków wiedziały, że w malowaniu ust kryje się jakaś siła i nie wahały się z tego korzystać - mówi makijażystka Paula Waśkiewicz. - Choć dziś zmieniło się podejście do szminek i właściwie wszystko jest dozwolone, to nadal uważa się, że czerwone usta to symbol kobiecości.

How Red Lipstick Shaped / History

Czerwienie arbuzowe, malinowe i z domieszką fioletu sprawdzą się w przypadku chłodnego typu kolorystycznego. Ciepłe typy będą w nich wyglądać blado i niezdrowo Paula Waśkiewicz

Jaka cera, taka szminka

Koloru szminki nie wybieramy dlatego, że jest modny, tylko dlatego, że pasuje do naszego typu kolorystycznego. - Oczywiście w makijażu ust też obowiązują trendy, ale nie należy ślepo za nimi podążać - podkreśla rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Teraz obserwujemy powrót do czasów, kiedy obrysowywało się usta ciemniejszym konturem, a wypełniało jaśniejszym kolorem. Wraca moda na precyzyjnie nałożoną na usta czerwień i znów nosi się róż.

Posłuchaj także:

Zobacz także
shutterstock Featureflash Photo Agency 1200 spice girls.jpg
Szalone lata dziewięćdziesiąte - cały czas inspirują!

Jeśli nie kolor, to błysk 

- Z mojego doświadczenia wynika, że niektóre kobiety korzystają tylko z błyszczyków, a są takie, które malują się tylko matowymi pomadkami. Dobrze jest porozmawiać z samą sobą, w czym czujemy się najlepiej. Bo tylko wtedy pomadka spełni swoją rolę: poprawi nasze samopoczucie i wygląd - podsumowuje gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAdrianna Janiszewska

Gość: Paula Waśkiewicz (makijażystka)

Data emisji: 11.06.2021

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Przepis na młodość? Zacznij od skóry!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:45
Promienna, gładka cera to atrybut młodości. Jak sprawić, by mimo upływu lat była w dobrej kondycji? - Geny to dość mocny element, na to, jak się starzejemy, wpływają w 10-40 procentach. Ale dużo zależy też od nas - mówi Agnieszka Zielińska, skin ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makijaż permanentny. Kto może się poddać temu zabiegowi i jak się za to zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 18:07
Makijaż permanentny może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zawsze wyglądać perfekcyjnie, ale często nie masz czasu na wykonanie klasycznego makijażu.
rozwiń zwiń