Naturalne kosmetyki. Które zioła stosować na problemy z cerą?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 16:00
Fitochemia roślin to nic innego jak chemia natury. Z ziół możemy komponować najbardziej skuteczne kosmetyki i rozwiązywać najtrudniejsze problemy skórne. Które zioła najlepiej stosować przy pryszczach, jaki napar sprawdzi się przy suchej cerze, co nakładać, żeby mieć gładką skórę?  
Audio
  • Zioła, które pomogą w walce z trądzikiem, albo przesuszoną cerą - jak tworzyć naturalne kosmetyki? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mila Supinskaya Glashchenko/Shutterstock.com

akupunktura twarzy 1200.JPG
ZOBACZ WIĘCEJ O akupunkturze kosmetologicznej >>>

- Dawniej ludzie wiedzieli, jak wykorzystać zioła, choć nie znali nazw substancji aktywnych w nich zawartych. Dziś analizujemy je i identyfikujemy. Wiemy, że są flawonoidy, albo fitosterole, różne witaminy, dzięki którym dana roślina działa na ludzki organizm w określony sposób - mówią rozmówczynie Marty Hoppe. Jak podkreślały w Czwórce, warto doceniać medycynę ludową, bo dzisiejsze badania potwierdzają to, co o działaniu roślin wiedziały nasze prababcie. - Bardzo łatwo zrobić sobie kosmetyk na bazie ziół, zwłaszcza wiosną i latem. Na przykład do oczyszczania twarzy świetna będzie mydlnica - mówiły ekspertki. 

Roślin, które pomogą nam o siebie zadbać, najlepiej szukać z dala od wielkich osad miejskich: na ugorach, czyli niewykorzystywanych już polach, a także na łąkach. Jak jeszcze wykorzystywać możemy zioła dla zdrowia i urody? Które z roślin stosować na konkretne problemy skórne? I których roślin nie powinni zbierać początkujący zielarze? Do czego służą skrzyp polny, albo jarzębina, do czego owoce lipy, albo orzechy i dlaczego do "ciemnych" roślin dodajemy cytrynę? Po co nam nagietek w kąpieli? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Marta Remplewicz i Zofia Marciniak (chemiczki, zielarki, współautorki marki kosmetyków Dla) 

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/kul

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń