Jerzyk w wielkim mieście. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 11:57
- To wspaniali lotnicy, ale ptaki te latem potrzebują naszej pomocy. Jeśli zobaczymy jerzyka siedzącego na ziemi, to znaczy, że coś jest nie tak - mówił Tomasz Suchomel ze Stowarzyszenia Częstochowa Przyjazna Jerzykom.
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzyki
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzykiFoto: Dilomski/Shutterstock.com

- To ptak inny niż wszystkie. Jest przyjazny, nieinwazyjny. Po prostu wspaniały - mówił Tomasz Suchomel ze Stowarzyszenia Częstochowa Przyjazna Jerzykom - Jerzyk w Dzielnicy Stradom. - Dlatego warto je chronić, kochać i zapraszać pod swój dach. Sam obserwuję tego ptaka od piętnastu lat i wciąż mnie on zaskakuje. Jerzyki po cichu i jednocześnie ekologicznie usuwają intruzów z naszych domostw. Żyją ponad 21 lat i cały czas powracają do tych samych gniazd - podkreślał ekspert. 

Jerzyki są niewielkie i całe życie spędzają w locie. - Są mylone z jaskółką, bo nieco ją przypominają. Latając, jerzyk nie zgina jednak skrzydeł. Pod wieczór osobniki łączą się z innymi w stadka i śmigają, wydając przyjemne dla ucha dźwięki - mówił Tomasz Suchomel. To ptaki wędrowne. - Przylatują do nas w okresie letnim, pod koniec maja. Gdy się pojawiają, zaczyna być odczuwalnie mniej komarów w okolicy - podkreślał gość Czwórki. - Jerzyk poświęca 12 godzin na dobę na polowanie, więc potrzebuje ogromnej ilości pożywienia - mówił. 

Czytaj także:

Ptaki te robią w powietrzu wszystko: w czasie lotu potrafią jeść, pić, spać, wykonują wszystkie czynności życiowe. To świetni lotnicy, którzy mogą przebywać w powietrzu, nie lądując, nawet kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Osiągają prędkość do 200 km/h, więc ogromne dystanse nie stanowią dla nich problemu. Potrafią też wznieść się na wysokość ponad 2 km. - Jerzyk nigdy nie siada, ma krótkie nóżki. Zatem jeśli zobaczymy tego ptaka na ziemi, warto zainteresować się, czy jest zdrowy - podkreślał Tomasz Suchomel.

Posłuchaj
13:30 czwórka jerzyki 2022_07_18-14-22-34.mp3 Jak żyją jerzyki w miastach i co im zagraża? (Dajesz radę/Czwórka) 

Budka lęgowa dla jerzyka powinna być umieszczona po stronie wschodniej albo północnej budynku. - Nie zalecamy budowania ich po nasłonecznionych stronach gmachów, bo pisklęta jerzyków nie są do takich warunków przystosowane, ich środowiskiem życia są zaciemnione miejsca, nie izolują się przed upałami - podkreślał ekspert. - Budki zabezpieczamy, dodatkowo, więc warto pomalować je farbą elewacyjną w kolorze budynku. Nie należy stosować żadnych chemikaliów, które mogłyby parować pod wpływem ciepła - podkreślał. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Tomasz Suchomel (Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom - Jerzyk w Dzielnicy Stradom)

Data emisji: 18.07.2022

Godz. emisji: 14.25

aw

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń