Termomodernizując, zapominają o gniazdach. Jak pomóc jerzykom?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 14:00
Problem ten w Polsce trwa od dawna, a nasilił się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto na masową skalę tzw. termomodernizację budynków. 7 czerwca, w Światowym Dniu Jerzyka, przypominamy, że to ptak chroniony. 
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzyki
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzykiFoto: Dilomski/Shutterstock.com

pixabay kuropatwa 27.09.2019.jpg
Kuropatwę każdy chce zjeść

Tomasz Suchomel, z tworzonego właśnie stowarzyszenia "Jerzyk w dzielnicy Stradom" od 15 lat obserwuje jerzyki i dba o ochronę tych ptaków. Szczególnie dużo do zrobienia ma teraz, gdy trwa okres lęgowy jerzyków, a spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chętnie przystępują do prac termomodernizacyjnych budynków. 


Posłuchaj
10:20 czwórka dajesz radę 07.06.2021.mp3 Jak dbać o jerzyki, podpowiada Tomasz Suchomel (Dajesz radę/Czwórka)

 

Termomodernizacja to bardzo ważny proces, sprzyjający środowisku, pozwalający oszczędzić bardzo dużo energii, ale groźny dla ptaków. Tomasz Suchomel podpowiada, jak to robić etycznie, by nie zagrażać gniazdującym jerzykom. - Mimo wielu lat edukacji wciąż spotykamy się z niewiedzą - mówi gość Kacpra Kowalczyka. - Jako stowarzyszenie stawiamy z tego względu na edukację. Chcemy by mieszkańcy Częstochowy, dzielnicy Stradom, w której działamy, poznali jerzyka i korzyści, które płyną z tego sąsiedztwa - podkreśla. 

Zdaniem Czwórkowego gościa ekipom remontowym wciąż zdarza się "chodzić na skróty". Podkreśla więc, że nie wolno niszczyć gniazd jerzyków, zamurowywać ich, drutować. Przy termomodernizacji powinniśmy zadbać również o opinie ornitologiczne, a gdy niezbędne jest zaślepienie gniazd, to konieczna jest tzw. kompensacja - stworzenie odpowiedniej ilości budek dla ptaków. - Jerzyk jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, jego siedliska również, a są nimi właśnie stropodachy - mówi gość Czwórki. - Jerzyki żyją około 21 lat, każdego maja wracają do swoich siedlisk. To ptaki inne niż wszystkie. Wciąż mnie zaskakują - dodaje. 

ZOBACZ TAKŻE Wracają z emigracji, a ich domy są zamurowane. Jak pomóc jerzykom? >>>

shutterstock kozy miłość zwierzęta 1200.jpg
Wspólnoty i rodziny, przyjaźnie i zazdrości - ludzkie oblicza zwierząt

Jerzyk bardzo często mylony jest z jaskółką. Tomasz Suchomel zwraca uwagę na miejsce gniazdowania jerzyków, ich sierpowy kształt w locie i bardzo krótkie nóżki. - Ten ptak prawie nigdy nie siada na ziemi - mówi. - Jeśli spotkamy takiego jerzyka, to możemy być niemal pewni, że potrzebna jest mu pomoc - dodaje. 

Warto dbać o tych naszych skrzydlatych sąsiadów, gdyż to one wyjadają setki uciążliwych owadów naszym otoczeniu. Gość Kacpra Kowalczyka podpowiada, że warto mu udostępnić ścianę swego budynku, do zamieszkania, a specjalną jerzykową budkę najlepiej kupić, bo musi mieć ona szczególne parametry. - Takich budek najlepiej zawiesić kilka - podkreśla. - Jerzyki lubią nasze sąsiedztwo, ale też swoje własne. Gdy jedna para znajdzie miejsce do gniazdowania, chętnie nawołuje kolejne, tak powstają takie jerzykowe kolonie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Tomasz Suchomel (przedstawiciel tworzącego się stowarzyszenia Jerzyk w dzielnicy Stradom) 

Data emisji: 07.06.2020

Godzina emisji: 14.23

pj

Czytaj także

Co widzą ptaki? "Promienie UV i najczarniejszą czerń"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 13:35
- Ptaki widzą to, co niewidoczne dla ludzkiego oka - tłumaczyła popularyzatorka nauki Martyna Walerowicz. 
rozwiń zwiń