"Atakuje tylko czarownice w bajkach". Obalamy mity o nietoperzach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 18:50
Nietoperze nie mają dobrego PR-u. Mówi się, że to "krwiopijcy", że wplątują się w nasze włosy. - Nietoperz nigdy sam nie zaatakuje ludzi, bo w ogóle nie zwraca na nas uwagi. Nawet, kiedy próbujemy go złapać, prędzej spróbuje się ukryć niż odpowie agresją - podkreśla Marta Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". 
Nietoperze nie są groźne: to nie są zwierzęta, które mogą nas zaatakować, gdyż są głównie owadożerne.
Nietoperze nie są groźne: to nie są zwierzęta, które mogą nas zaatakować, gdyż są głównie owadożerne.Foto: Digital Storm/Shutterstock.com

Nietoperz jak... herbatnik

Na świecie zidentyfikowano ok. 1360 gatunków nietoperzy: zamieszkują całą kulę ziemską, z wyjątkiem Arktyki, Antarktyki i niektórych odizolowanych wysp oceanicznych. - W Polsce dotychczas stwierdzono obecność 27 gatunków nietoperzy. To grupa liczna i bardzo różnorodna - przyznaje Marta Kepel. - Najmniejsze nietoperze w naszym kraju ważą 5 gramów, czyli tyle, ile jeden herbatnik. Największe nawet 30 gramów, czyli prawie tyle, co mysz. To, co sprawia, że wydają się większe, to duża powierzchnia lotna. Błoną są spięte nie tylko skrzydła, ale także ogon i nogi nietoperza. 

Wścieklizna u nietoperzy - czy jest groźna dla ludzi?

Nietoperze można spotkać w starych zamczyskach, jaskiniach i piwnicach. Prowadzą życie nocne, latają zygzakiem i posługują się echolokacją. Kiedy chorują, izolują się od reszty stada. - Takie zachowania są niezwykle ważne, ponieważ są to zwierzęta, które żyją w koloniach, które potrafią liczyć setki albo tysiące osobników - tłumaczył w Czwórce Bartłomiej Popczyk z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW. - Zachowanie więc dystansu ma bardzo duże znaczenie w budowaniu ekologicznej bariery w zakresie rozprzestrzeniania się patogenów tej populacji. Jedną z najpoważniejszych chorób, na którą zapadają, jest wścieklizna. - W populacji nietoperzy wścieklizna występuje w sposób stały, z tym, że europejskie nietoperze mają swoje serotypy wirusa i jeszcze nigdy nie stwierdzono u nich wścieklizny, z którą mamy do czynienia w przypadku psów czy lisów. I ta odmiana nietoperzowa bardzo trudno przenosi się na inne ssaki, więc nie stwarza ryzyka epidemiologicznego - tłumaczy ekspertka.

Posłuchaj
11:00 CZWÓRKA Dajesz rade - nietoperz 08.08.2020.mp3 Jak pomagać nietoperzom i dlaczego warto to robić? (Dajesz radę/Czwórka)

Czytaj także:

Jak pomagać nietoperzom?

Nietoperze nie gryzą, nie atakują ludzi, nie wplątują się we włosy. Wręcz odwrotnie - potrzebują naszej pomocy. Właśnie teraz, w lecie, zwierzęta te są najbardziej narażone na różne niebezpieczeństwa, takie jak wypadki komunikacyjne albo wypadnięcie młodych z miejsca rozrodu. - Jeśli zdarzy nam się taka sytuacje, że znajdziemy oseska nietoperza, najlepiej zwrócić go mamie. Jego kryjówka powinna znajdować się w okolicy, bo małe nietoperze nie potrafią jeszcze latać. Kiedy już ją zlokalizujemy, najszybciej jak to możliwe, powinniśmy maluszka tam podłożyć - podpowiada rozmówczyni Kacpra Kowalczyka, która prowadzi także "Telefon alarmowy dla nietoperzy". 

Ocalony Świat - odc. 6 - Głową w dół | Lasy Państwowe

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Marta Kepel (Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra", prowadzi "Telefon alarmowy dla nietoperzy")

Data emisji: 08.00.2022

Godz. emisji: 14.25

kul

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń