Problemy grubodzioba, czyli jak to jest być "między papugą a tukanem"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 12:03
Dla niego każdy twardy orzech do zgryzienia to właściwie pestka. Jego dziób jest bowiem bardzo, bardzo silny. Przez charakterystyczny wygląd grubodzioby bywają mylone z papugami albo... tukanami. 
Grubodzioby
GrubodziobyFoto: Shutterstock.com/Karel Bartik

Słowik ptak 1200.jpg
Słowiki - który z nich śpiewa najpiękniej?

- Grubodziób jest rekordzistą. Choć sam jest wielkości wróbla, ma przepiękny ogromny, masywny dziób, którego nacisk sięga kilkudziesięciu kilogramów. To potężne narzędzie budowlane - tłumaczyła Magdalena Dziadosz ze stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Ptak ten może wydawać się różowy, z ciemną głową, więc ludzie mylą go z papugami albo nawet... tukanami.

Posłuchaj
05:41 2020_09_25-07-23-26_PR4_NDT Ptaki.mp3 Grubodzioby - życie tych tajemniczych ptaków (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

wilga 1200.jpg
Wilga. Prawdopodobnie nigdy jej nie widziałeś

Grubodzioby żywią się pestkami. - Najbardziej interesuje je to, co znajduje się wewnątrz, czyli miąższ. Układają sobie pestki w dziobie pod odpowiednim kątem i rozgniatają je, odżywiając się zawartością - tłumaczyła ornitolog.

Czytaj także:


kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki. Ten ptak nie zna mezaliansu

Oprócz pestek grubodzioby żerują przy kwiatach, pąkach, a w sezonie lęgowym, czyli w maju i czerwcu, karmią swoje młode także owadami i larwami. Spotkać je można w lasach, których występują stare, wysokie drzewa. W miastach gnieżdżą się w parkach, a ich obecność rozpoznać można po resztkach pokarmu, czyli rozłupanych pestkach, zalegających na ziemi. - Gniazda budują wysoko w koronach drzew, by do swoich piskląt nie przyciągać nieproszonych gości - mówiła ekspert. Jak podkreślała, to nie są ptaki, których śpiew usłyszymy w całym lesie. - Wychwycić można jedynie głosy kontaktowe, czyli porozumiewanie się dwojga osobników. Ich rozmowa brzmi jak skrzekliwa piosenka - mówiła Magdalena Dziadosz. 

Czytaj także:

W trakcie godów grubodzioby jeszcze bardziej upodabniają się do papug, strosząc pióra. - Zwłaszcza wtedy ptaki te toczą walki o partnerki. Dzioby bardzo im w tym pomagają. Choć grubodzioby nie są bardzo waleczne i agresywne, inne ptaki podchodzą do nich z rezerwą, obawiając się właśnie siły ich dziobów - tłumaczyła Magdalena Dziadosz. 

***

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 7.25

kd

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimorodek. Ptak, którego prawdopodobnie nie zdążysz dostrzec

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 11:55
To niewielkie ptaszki, zbyt szybkie, by można było je dostrzec. - To problem obserwatorów polowania przez zimorodki. Rzucają się do ataku tak szybko, że właściwie nie jesteśmy w stanie tego zauważyć - mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
rozwiń zwiń