Jak być odpowiedzialnym opiekunem zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 18:00
Kupujemy zwierzęta, bo potrzebujemy z nimi kontaktu. Często jednak wpływ na decyzję o zakupie zwierzęcia mają emocje i prośby dzieci. Niestety w wielu przypadkach nie idzie za tym wiedza o potrzebach, a także warunkach, jakie należy spełnić, by nowy podopieczny czuł się u nas dobrze.
Podjęcie się opieki nad zwierzęciem, nawet małym gryzoniem, wymaga starannego przemyślenia, dlatego nie jest dobrym pomysłem robienie tego rodzaju prezentów niespodzianek.
Podjęcie się opieki nad zwierzęciem, nawet małym gryzoniem, wymaga starannego przemyślenia, dlatego nie jest dobrym pomysłem robienie tego rodzaju prezentów niespodzianek.Foto: Alexander Mozymov/shutterstock

Twój pupil - Twoja odpowiedzialność

Jeśli decydujemy się na psa, kota, chomika czy królika, powinniśmy zadbać o to, by zwierzęta żyły bez stresu. A zwierzaki stresować może wszystko: nieobecność opiekuna lub jego całkowita zamiana, pojawienie się nowego członka rodziny lub nowego zwierzęcia, zmiana w dotychczasowym sposobie żywienia, przeprowadzka czy nawet podróż. Podjęcie się opieki nad zwierzęciem, nawet małym gryzoniem, wymaga starannego przemyślenia, dlatego nie jest dobrym pomysłem robienie tego rodzaju prezentów niespodzianek. Bo te zwierzęta, choć słodkie, potrzebują odpowiedzialnych opiekunów. - Taki zakup musi być przemyślany - podkreślała w Czwórce Karolina Warchulska, lekarz weterynarii, specjalista małych zwierząt. - Małe zwierzę nie oznacza mniejszej odpowiedzialności. Zanim podejmiemy się trudu opieki nad chomikiem, kawią czy szynszylą powinniśmy dowiedzieć się, czy to na pewno zwierzę dla nas - radziła. 

Chomik - niekoniecznie dla dziecka

Utarło się przekonanie, że chomik to zwierzę dla dziecka. Bo jest mały, nie zajmuje zbyt dużo miejsca i nie trzeba poświęcać mu zbyt dużo uwagi. Prawda jest jednak zupełnie inna. Te małe zwierzątka należą do bardzo wymagających. Po pierwsze wiodą nocny tryb życia, nie potrzebują pięter w klatce, ale naszego czasu i troski. Zwłaszcza kiedy zbliża się koniec ich życia. - Gryzonie są bardziej wymagające niż psy i koty, ale rzadziej sygnalizują, że coś im dolega - tłumaczy dr Lucyna Ilnicka, lekarz weterynarii. - W diecie chomika najważniejszą rolę pełnią ziarna, ale niektóre odmiany potrzebują też owadów. Chomiki łatwo przekarmić, zwłaszcza jeśli podaje się im dużą ilość owoców, które mają w sobie cukier. Te zwierzęta zawsze trzymamy w płaskiej klatce, a najlepiej w akwarium, żeby między prętami nie powyginały sobie łapek i nie zrobiły krzywdy.


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Kawia domowa i jej rezydencja

Kawia domowa, czyli świnka morska, też potrzebuje odpowiedniego lokum wyściełanego trocinami lub granulatem. Przyda jej się także odpowiedniej wielkości domek, bo uwielbia się chować. Mile widziane będą także wszelkiego rodzaju hamaczki, na których będzie mogła się wylegiwać. - Kawia domowa to zwierzę stadne, więc - jeśli chcemy ją kupić lub adoptować - powinniśmy pomyśleć o tym, by przygarnąć dwie, najlepiej tej samej płci - mówi Agata Smyczek z hodowli kawi w Łodzi. - Najlepiej zrobić to od zarejestrowanych hodowców, bo tylko wówczas będziemy mieć pewność, że świnki są rozmnażane z głową. Świnka powinna być przebadana przez lekarza, mieć odpowiedni wiek i odpowiednią wagę.

Sprawdź także:

Posłuchaj
15:31 CZWÓRKA Dajesz rade - zwierzeta 17 10 2022.mp3 Czego potrzebują małe zwierzęta? (Dajesz radę/Czwórka)

Szczurze emocje  

Szczury - mimo swojej złej sławy - zyskują coraz większą rzeszę zwolenników, stają się coraz częstszymi mieszkańcami naszych domów i naszymi zwierzętami towarzyszącymi. - Szczury to zwierzęta inteligentne, nie odbiegają pod tym względem od psów czy kotów. Odczuwają emocje i przywiązują się do człowieka. Potrafią być wierne, okazywać wdzięczność. Bywają cwane, jeśli czegoś chcą, potrafią się odpowiednio "przymilać" - opowiada Magdalena Arbaszewska z Fundacji Animal LabRescue, Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych. - Są niemal tak samo wymagającymi podopiecznymi jak psy, choć oczywiście nie ma konieczności wychodzenia z nimi na spacery. Potrzebują klatki odpowiednich rozmiarów - nie może być zbyt mała - a przede wszystkim szczury to zwierzęta stadne, więc należy zadbać, by nasz pupil miał towarzystwo.


Zdj. ilustracyjne Zdj. ilustracyjne 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 14.15

kul/kor


Czytaj także

"Atakuje tylko czarownice w bajkach". Obalamy mity o nietoperzach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 18:50
Nietoperze nie mają dobrego PR-u. Mówi się, że to "krwiopijcy", że wplątują się w nasze włosy. - Nietoperz nigdy sam nie zaatakuje ludzi, bo w ogóle nie zwraca na nas uwagi. Nawet, kiedy próbujemy go złapać, prędzej spróbuje się ukryć niż odpowie agresją - podkreśla Marta Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak założyć akwarium? "Najpierw poznaj potrzeby ryb"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 16:00
Wbrew pozorom założenie i utrzymanie w należytym stanie akwarium to wcale nie jest taka łatwa sztuka. - Na start polecam jak największe akwarium, bo - paradoksalnie - jest przy nim najmniej pracy - podkreślał akwarysta Radał Kiszło. 
rozwiń zwiń