Kormoran - agresywny wojownik, który wciąż milczy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 12:35
Kormorany to charakterystyczne, duże ptaki o ciemnym upierzeniu. Spotkać je można nad wodą, gdy suszą pióra po zakończonym polowaniu na ryby. Ale nawet wtedy nie śpiewają.
Audio
  • Wszystkie sekrety kormoranów, m.in. w jaki sposób te ptaki "niszczą drzewa"? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Kormoran
KormoranFoto: Menno Schaefer/Shutterstock.com

pixabay czyżyk 1200.jpg
Czyżyk - ptak ciernistych krzewów

Kormorany to sprawne drapieżniki, które najczęściej polują stadami. Zakładają też ogromne kolonie, bywają niezwykle agresywne, potrafią przegonić np. większe od siebie czaple i odebrać im gniazda. - Żywią się jednak wyłącznie rybami. Jeśli więc zimą woda nie zamarza i mogą je łowić, zostają w Polsce. Jeśli mróz im to uniemożliwi, część z nich przemieszcza się na południe w okolice Morza Śródziemnego - tłumaczył Łukasz Borzycki, biolog i fotograf przyrody.

W okresie lęgowym kormorany spotkać można na terenie całej Polski. W naszym kraju żyją także kormorany czubate i kormorany małe. - Kormoran zmienia się w zależności od tego, w jakiej porze roku na niego patrzymy - tłumaczył ekspert. - Latem ma lekko siwą głowę, choć całe jego upierzenie jest czarne, i piękne niebieskie oczy.


shutterstock mewy mewa 1200.jpg
Mewy i ich przepis na życiowy sukces

Dlaczego kormorany najczęściej milczą i tak trudno usłyszeć ich głos? I dlaczego najczęściej obserwujemy je z rozłożonymi skrzydłami? W jaki sposób walczą kormorany i dlaczego można je nazwać doskonałymi wojownikami? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 13.09.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.27

kd/pj

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń