Chore nietoperze wampiry izolują się, by chronić swoje kolonie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:43
W czasach pandemii dużo mówimy o zachowaniu dystansu społecznego. Okazuje się, że takie postępowanie w przypadku chorób jest naturalne w świecie zwierząt. Przyglądamy się szczególnemu gatunkowi ssaków - nietoperzom wampirom.
Nietoperzezdjęcie ilustracyjne
Nietoperze/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Independent_birds
lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Nietoperze wiedzą, że w trakcie choroby trzeba się izolować. Obserwacje amerykańskich naukowców pozwoliły ustalić, że zwierzęta mają tendencje do trzymania się z daleka od innych osobników, gdy te mają jakąś infekcję i są chore. Tę strategię stosuje również specjalny gatunek nietoperzy - nietoperze wampiry - nazywają się tak, bo żywią się krwią ssaków. Okazuje się, że zarażone zwierzęta spędzają mniej czasu w pobliżu innych osobników ze swojej kolonii, co spowalnia rozprzestrzenianie się choroby.


Posłuchaj
04:22 _PR4_AAC nietoprze_1_2020_11_13-12-47-21.mp3 Nietoperze wampiry podczas choroby zachowują dystans społeczny - w audycji rozmawiamy o zachowaniach tych ssaków (Stacja Nauka/Czwórka)

 

 - Te ssaki mają ponad 1350 gatunków i są jednym z najliczniejszych rzędów ssaków po gryzoniach - mówi Bartłomiej Popczyk z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW. - Dodatkowo mają wiele przystosowań do zdobywania pokarmu: od zwierząt owadożernych, owocożernych, nektarożernych, po rybożerne, a także żywiące się krwią ssaków. To są akurat bardzo nieliczne gatunki tych zwierząt, jednak rzeczywiście nietoperz "wampir zwyczajny" żywi się krwią kręgowców.

shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Czytaj także:

Ten rodzaj nietoperzy ma podobne przystosowania jak pijawki - w ich ślinie zawarte są koagulanty, które zapobiegają krzepnięciu krwi.  - Nietoperz wampir może być, powiedzmy, konfliktogenny, bo może gryźć nie tylko zwierzęta, ale zdarzają się przypadki pogryzienia ludzi - dodaje ekspert. - Na szczęście w Polsce nie mamy czego się obawiać, ssaki te występują głównie w Ameryce Środkowej i w Ameryce Południowej.

Czytaj także:

Jednak w pewnym aspekcie możemy się od nich uczyć i, szczególnie dzisiaj, naśladować ich zachowania. Okazuje się, że gdy są chore, zachowują dystans społeczny i są mniej towarzyskie.

- Nietoperze i zwierzęta są czasami bardziej przewidujące od ludzi, zachowując oddalenie od reszty osobników. W przypadku koronawirusa jest to podstawą bezpieczeństwa - tłumaczy gość Czwórki. - One co prawda w innych jednostkach chorobowych, ale w tych, które mogą się przenosić na inne zwierzę, zachowują większy dystans i ograniczają kontakty. To są ewolucyjne przystosowania zwierząt, które powodują tego typu zachowania.

Czytaj także:

Jak się okazuje, nie tylko nietoperze tak działają. Podobnie zachowują się również dziki, które chore pozostają w tak zwanych barłogach i tez nie są aktywne, izolując się od reszty grupy.  

- U nietoperzy takie zachowania są niezwykle ważne, ponieważ są to zwierzęta, które żyją w koloniach, które potrafią liczyć setki albo tysiące osobników - wyjaśnia specjalista. - Zachowanie więc dystansu ma bardzo duże znaczenie w budowaniu ekologicznej bariery w zakresie rozprzestrzeniania się patogenów tej populacji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Goście: Bartłomiej Popczyk (Instytut Nauk o Zwierzętach SGGW)

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 12.47

aw

 

Czytaj także

Ubrania z plastiku. Czy to może być ekologiczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 17:37
Okazuje się, że plastikowe ubrania nosimy od lat. Poliester, nylon, akryl stanowią 60 procent materiałów, z których szyje się ubrania. Czy poliester pozyskany z butelki PET jest bardziej ekologiczny? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwuj ptaki. Poczujesz się lepiej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 16:30
Kontakt z naturą korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Znamy już hipoterapię i dogoterapię, czy teraz przyszedł czas na... obserwowanie ptaków? 
rozwiń zwiń