"Stres, zła dieta, hormony" - dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 16:59
- Ogromne znaczenie dla funkcjonowania układu rozrodczego mają takie czynniki, jak stres, zła dieta, nałogi czy brak wystarczającej długości snu. O naszej płodności może zdecydować otyłość lub niedowaga - podkreślała Marta Mączka, specjalistka położnictwa i ginekologii.
Problemy z zajściem w ciążę mogą być pokłosiem wielu czynników.
Problemy z zajściem w ciążę mogą być pokłosiem wielu czynników.Foto: shutterstock/Valeria Aksakova

Niepłodność, w przeciwieństwie do bezpłodności, jest stanem odwracalnym. - Zwykle, po roku regularnego współżycia - czyli od 2 do 4 razy w ciągu tygodnia bez zabezpieczenia - możemy uznać, że mamy do czynienia z niepłodnością. Kobiety bywają niecierpliwe i już po miesiącu bądź dwóch przychodzą do lekarza, by sprawdzić, czy wszystko jest ok - mówiła Marta Mączka, specjalistka położnictwa i ginekologii. - 20- i 30-latki widzą, że koleżankom się udało, więc zakładają, że im też wszystko powinno. Dodatkowo, jeśli kobieta szuka informacji w internecie, może trafić na szereg opinii i historii, które mogą ją po prostu wystraszyć. 

Z roku na rok dostęp do informacji na temat współżycia - głównie dzięki internetowi - jest coraz łatwiejszy. - Coraz częściej jednak po prostu odkładamy macierzyństwo na "za kilka lat". Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie silne są priorytety zawodowe, zapominamy o tym, że biologia daje nam pewne ramy czasowe. Stawiamy na karierę, a z czasem może być na wszystko za późno - mówiła gość Czwórki. Jak wyliczała, dziś średnia wieku przyszłych matek na porodówkach to ponad 30 lat. - Nasze babcie rodziły dzieci nawet jako kilkunastoletnie dziewczyny, nasze matki najprawdopodobniej po 20. roku życia, w naszym pokoleniu ta granica się znacznie przesunęła.

Jeśli jednak sądzimy, że mamy problem z płodnością, warto udać się do lekarza. - Dzielimy problemy z płodnością na dwa typy: czynnościowe, czyli zaburzenia hormonalne i metaboliczne, i strukturalne, czyli m.in. polipy, mięśniaki macicy, rozrost endometrium - tłumaczyła gość Czwórki. Dodatkowo w grę wchodzą przeróżne infekcje, które mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. 

Posłuchaj
27:36 2023_03_01 czwórka dajesz 14_02_21_PR4_Dajesz_rade (online-audio-converter.com).mp3 Problemy z zajściem w ciążę. Rozmowa z Martą Mączką (Dajesz radę/Czwórka) 

Warto zapytać swojego ginekologa o możliwość przeprowadzenia badań krwi. - Lekarz spojrzy na kobietę "całościowo", i jeśli będzie taka konieczność, zleci szereg badań. To kwestia insuliny, glukozy, zaburzeń hormonalnych. Trzustka, tarczyca, wątroba, te wszystkie części naszego ciała wpływają na siebie nawzajem i są od siebie zależne. Pamiętajmy o tym, że nasze ciało stanowi jedność i jeśli jeden z jego elementów nie funkcjonuje właściwie, ma to wpływa na pozostałe - mówiła Marta Mączka. - Jeśli kobieta nieregularnie miesiączkuje - czyli odchylenie od normy jest większe niż 3 dni, a dotychczas nie było z tym problemów, to już jest powód do niepokoju. 

Dieta, mało aktywny tryb życia, stres - to mogą być przyczyny problemów z płodnością. Warto także zachęcić do badania naszego partnera, bądź męża, bo przyczyna problemów z zajściem w ciążę może leżeć po jego stronie. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Marta Mączka (specjalistka położnictwa i ginekologii)

Data emisji: 01.03.2023

Godzina emisji: 14.10

kd

Czytaj także

Świat muzyki. Gdzie są producentki, kompozytorki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 13:09
W polskim świecie muzyki kobiety stanowią jedynie 21 procent muzyków, 12 procent kompozytorów, 2 procent producentów. Co je hamuje by działać w tej branży?
rozwiń zwiń