"Elektrodziewczyny" - panie w tranzystorowych brzmieniach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 13:40
Film dokumentalny "Sisters with Transistors" rozpoczął dyskusję o roli kobiet w muzyce elektronicznej. Jego pokaz będzie wstępem do spotkania "Elektrodziewczyny: pionierki muzyki elektronicznej", które odbędzie się 23 października w Warszawie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/LightField Studios

W filmie "Sisters with Transistors" pokazane są historie kobiet, które przetarły szlaki i ich nazwiska już coś znaczą w środowisku. Reżyserka Lisa Rovner przybliża takie postacie, jak Daphne Oram, Clara Rockmore, Bebe Barron, Pauline Oliveros, Delia Derbyshire. Punktem wyjścia do dyskusji będą pytania o przeszłość, ale też współczesna rola i miejsce kobiet w obszarze muzyki elektronicznej.

Posłuchaj
07:03 Czwórka/NDT - elektroniczne dziewczyny 22.10.2021.mp3 Wioleta Żochowska mówi o spotkaniu "Elektrodziewczyny: pionierki muzyki elektronicznej" (NDT/Czwórka)

 

- Mam wrażenie, że rośnie świadomość, że muzyka elektroniczna i elektroakustyczna nie jest domeną mężczyzn - mówi kuratorka i krytyczka muzyczna Wioleta Żochowska. - Kobiety tutaj też się świetnie odnajdują i są doskonałe w tym, co robią. Cieszę się, że na dalszy plan odchodzą stereotypy i coraz więcej artystek ma miejsce i przestrzeń, żeby pokazać, co robią. Istotne jest, że są przede wszystkim słyszane.

an on bast C&C bookings 1200.jpg
Taneczne improwizacje od An On Bast

Źr. Youtube/Sisters with Transistors [Official Trailer]

Spotkanie ściśle związane jest z HER Docs Film Festival, który również startuje 22 października. - To będzie fajna okazja, żeby prześledzić historie kobiet w muzyce elektronicznej. Często to one przecierały szlaki, pierwsze testowały i eksperymentowały z dźwiękami - tłumaczy gość audycji. - Ich rola przez wiele lat była marginalizowana, a one same spychane były na dalszy plan ze względu na płeć.

12 cali na godzinę: SETY DIDŻEJSKIE W CZWÓRCE >>>

W rozmowie wezmą udział: Teoniki Rożynek, tegoroczna laureatka Festiwalu Filmowego w Gdyni za muzykę do filmu "Prime Time", Edka Jarząb, artystka dźwiękowa i performerka, oraz dziennikarka specjalizująca się w muzyce i sztuce Europy Środkowo-Wschodniej Katarzyna Jaroch.


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Gosia Jakubowska Szymon Jaworski

Gość: Wioleta Żochowska (krytyczka muzyczna, kuratorka)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 08.25

aw

Czytaj także

Myasta "Tańcz" na winylu The Best of Będzie Głośno!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:45
Dzisiaj premiera winyla "The Best of Będzie Głośno!" wydanego z okazji pięciolecia audycji. Na krążku znalazły się utwory m.in. zwycięzców konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno!", a wśród nich kawałek ubiegłorocznego laureata "Tańcz" zespołu Myasta. Sprawdzamy, jak powstawał do niego klip.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vanessa Beecroft. Współpracowała z Kanye Westem, stworzyła "Księgę jedzenia"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:00
Vanessę Beecroft fascynuje ludzkie ciało. W swoich pracach zastanawia się, na ile każdy z nas jest wyjątkowy, a na ile… typowy. Wizje artystyczne performerki docenił także świat mody oraz amerykański raper Kanye West.
rozwiń zwiń