Ekspert kryminalistyki - co może nam "powiedzieć" krew?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 16:29
- Wyjeżdżając w teren nie mówimy o "zabójstwach", tylko o zdarzeniach. Nie wiemy jeszcze na pewno, czy była to zbrodnia, samobójstwo, czy nieszczęśliwy wypadek - mówił Kacper Choromański.
Audio
  • Jak zostać ekspertem kryminalistyki i jak wygląda praca w tym zawodzie? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Likoper/Shutterstock

To, czym się zajmujemy, to nie "wróżenie z jelit". To fizyka, chemia, biologia - nauki, które mają bardzo poważne podstawy Kacper Choromański

Jak przekonywał gość Czwórki, ekspert kryminalistyki większość czasu spędza w biurze albo laboratorium, badając ślady znalezione i zabezpieczone w terenie. Jego praca różni się jednak od tej, jaką znamy z seriali detektywistycznych. - Czytamy i sprawdzamy m.in. wyniki badań, np. genetycznych, które otrzymujemy. Trzeba dodać je do siebie, sprawdzić hipotezy, wyciągnąć wnioski, dokonać rekonstrukcji zdarzenia i napisać raport, stanowiący podsumowanie. Czasem trzeba też stwierdzić, co na pewno nie mogło się wydarzyć - mówi gość Czwórki. - To po prostu badanie krwi: kształtu wielkości, lokalizacji i wzajemnego rozmieszczenia śladów krwawych. 

Są ślady, które niezmiernie ułatwiają nam pracę, już na wstępie oględzin możemy stwierdzić, że na przykład w momencie powstania danego rozprysku krwi, drzwi były zamknięte. Ale ustalenie całego biegu wydarzeń na miejscu jest niemożliwe Kacper Choromański

Czym są "krwawe ślady" i co może nam powiedzieć krew? Dlaczego gość Czwórki nie lubi określenia, że "krew się czyta"? Kiedy eksperci kryminalistyki wkraczają do akcji i jak wygląda ich praca nad sprawą? I co należy zrobić, by pracować w tym zawodzie? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Kacper Choromański (ekspert kryminalistyki, zapoznał się z ponad 300 sprawami zagranicznymi i ponad 60 polskimi oscylującymi wokół rekonstrukcji na podstawie analizy śladów krwawych)

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Dominika Klimek NAUKA
Czytaj także

Kierunki ścisłe. Studencka wymiana Warszawy z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 15:48
W ostatnim rankingu uczelni wyższych CWUR Politechnika Warszawska jako najlepsza uczelnia techniczna w Polsce zajęła... 645 miejsce. Studenci kierunków ścisłych chętnie rozglądają się więc za możliwością wyjazdu na staż, wymianę międzynarodową czy zagraniczny kurs. Czy na kierunek studenckich podróży warto wybrać Brukselę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inżynieria fotoniczna - nauka przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 18:42
Fotonicy pracują m.in. nad tym, jak stworzyć realistycznie wyglądające hologramy, jak zastąpić w urządzeniach prąd światłem oraz jak zmieścić skomplikowane laboratoria na płytkach wielkości mikrometrów. Czy światło to surowiec przyszłości?
rozwiń zwiń