X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inżynieria fotoniczna - nauka przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 18:42
Fotonicy pracują m.in. nad tym, jak stworzyć realistycznie wyglądające hologramy, jak zastąpić w urządzeniach prąd światłem oraz jak zmieścić skomplikowane laboratoria na płytkach wielkości mikrometrów. Czy światło to surowiec przyszłości?
Audio
  • Czym zajmuje się inżynier fotoniki? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LoveToTakePhotos/Pixabay

- Pojęcie jest dosyć skomplikowane. Często mylone jest ze optyką lub naukami z dziedziny fizyki, czyli zarządzaniu fotonami - mówił dr hab. inż. Michał Józwik z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. 

- Fotonika jest hybrydą różnych dziedzin nauki. Łączy w sobie mechanikę, elektronikę, klasyczną optykę, techniki przetwarzania obrazu i informatykę. Na wydziale mechatroniki znajdziemy wiedzę o fotonice, którą będzie można zastosować w praktyce. Zajmujemy się sztuką wytwarzania obiektów - tłumaczył. 

Inżynieria fotoniczna powstała w drodze ewolucji inżynierii optycznej. Współcześnie niezbędnym jest łączenie technik elektronicznych, przetworników obrazu z programowaniem różnych procesów pomiarowych. To nowoczesna forma optyki - mówił gość Czwórki.

Na czym polega praca na układach optycznych i do czego w praktyce się przydaje? Obliczenia w fotonice mierzone są z dokładnością do nanometrów, czyli jednej tysięcznej mikrometra. Jak stworzyć układ optyczny i do czego może on się przydać? Dlaczego ta dziedzina nazywana jest nauką przyszłości? Jakie zjawiska opisuje? Czym zajmuje się fotonik? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: w mat. rep.: Weronika Zaperty (mg. inż. fotoniki na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej); w studiu Czwórki: dr hab. inż. Michał Józwik z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

Data emisji: 25.10.2018

Godzina emisji: 14.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mają oczy dookoła głowy - kamery sieciowe

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 18:00
Ma cztery obiektywy i widzi wszystko w promieniu 180 stopni. - Dwie takie kamery, połączone plecami, rejestrują wszystko to, co dzieje się dookoła - wyjaśnia Karol Dominiczak z firmy Axis Communications. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posty na Facebooku będą miały oprawę muzyczną

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 15:31
Portal jest w fazie testowania nowej funkcji. Pozwoli ona na ilustrownie naszych zdjęć i postów dźwiękami muzycznymi np. piosenkami ulubionych artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-learning. Studia bez ruszania się z domu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:04
Niedawno na polskim rynku edukacyjnym pojawiła się możliwość studiowania w trybie zdalnym jako alternatywna na dziennego i zaocznego toku studiów. Czy rzeczywiście możemy zdobyć dyplom on-line? Sprawdza Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń