Zwierzęta to (nie)prezenty. Czują, cierpią, umierają

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 19:30
Mimo że ten temat pojawia się już od lat, kiedy tylko zbliżają się święta, schroniska znów apelują: zwierzęta to nie są prezenty. - Decydując się na adopcję psa, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie zająć się nim na dobre i na złe - mów Magdalena Migdał ze Schroniska na Paluchu. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Mariia Korneeva/shutterstock.com

Nie znamy realnego oblicza tego problemu. Wiemy, że zwierzęta ciągle są porzucane, ale niewielu chce się przyznać, dlaczego to robi Magdalena Migdał 

Pod koniec roku w schroniskach robi się tłok. Powód? Nietrafiony upominek gwiazdkowy. Ze statystyk wynika, że w okresie poświątecznym liczba zwierząt w schroniskach zwiększa się nawet o 30 procent. - Zwierzę to jest istota żywa, czująca i jako taka nigdy nie powinna być traktowana jako prezent - podkreśla rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Posiadanie psa czy kota to oczywiście ogromna radość, ale też obowiązki, o których za rzadko myślimy. I wydatki, których w ogóle nie planujemy.

Zwierzęta starzeją się tak jak i człowek, miewają demencję, stają się osowiałe, cierpią na różne choroby Magdalena Migdał

Tymczasem wyżywienie, pielęgnacja i opieka weterynaryjna to dodatkowe koszty, które mogą znacząco obciążyć budżet. - Szczepienia to zaledwie wierzchołek góry. Znacznie gorzej jest, kiedy zwierzę zaczyna chorować - mówi gość Czwórki. - Psy, tak jak ludzie, bywają przeziębione i boli je gardło, ale zapadają także na choroby nowotworowe - dodaje.

Posłuchaj
07:42 [CZWORKA]Dajesz radev(PCM) 14 grudzień 2020 zwierze.mp3 Zwierzę (nie)prezent - adoptuj je świadomie (Dajesz radę/Czwórka)

 

Czytaj także
karp 1200.jpg
Święta coraz bliżej. "To czas gehenny zwierząt"

Magdalena Migdał przyznaje, że ten aspekt adopcji zwierząt nie jest jeszcze wystarczająco nagłośniony. - Trafiają do nas psy bardzo zaniedbane zdrowotnie. Z nowotworami, z guzami, które w pierwszym stadium choroby, byłyby do wyleczenia - opowiada. - Dlatego trzeba głośno mówić o profilaktyce zdrowotnej i leczeniu zwierząt. Bo one same nie powiedzą nam, co im dolega.

Posłuchaj także:

Sprawdź także
pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

Jeśli jednak ktoś z pełną odpowiedzialnością podejmie decyzję o adopcji, na stronie schroniska znajdzie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak powinien do tego przygotować siebie, domowników oraz mieszkanie. - Warto to uważnie przeczytać, by być jak najbardziej świadomym adoptującym - podsumowuje Migdał.  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Magdalena Migdał (Schronisko na Paluchu)

Data emisji: 14.12.2020

Godz. emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Ranne zwierzę na drodze. Jak reagować?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 12:48
Wypadki z udziałem zwierząt zdarzają się zarówno na terenach leśnych, jak i na terenach miast. - W takich przypadkach, bądź, gdy zwierzę zabłądzi, wzywamy Ekopatrol - mówił Sławomir Smyk.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mój niebezpieczny przyjaciel". Czy możliwa jest przyjaźń międzygatunkowa?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 18:59
Puma Nubia jest wierzchołkiem góry lodowej. W Polsce nadal hodowanych jest mnóstwo zwierząt uznawanych za gatunki niebezpieczne. 
rozwiń zwiń