Foki są jak psy i niedźwiedzie. "Podobne też do człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 13:22
- Foki są spokrewnione z psami i niedźwiedziami, mają wspólnych przodków, stąd też podobieństwa w ich szkielecie - mówiła dr Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego. - Ich kończyny podobne są też... do ludzkich.
Fokazdj. ilustracyjne
Foka/zdj. ilustracyjneFoto: Sergey Uryadnikov/Sghutterstock.com

shutterstock sargassum morze 1200.jpg
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki"

Podobieństwo widać m.in. w kończynach przednich i tylnych fok, czyli płetwach. - To co widzimy, na zewnątrz, to nie jest cała kończyna, a wyłącznie "dłonie" z przedramionami i "stopy". Znaczna część foczych kończyn ukryta jest pod skórą tych zwierząt - mówiła ekspert. - Kończyny przednie fok mają tak samo zbudowany kościec jak ludzkie. Mamy pięć bardzo długich palców, które u fok zakończone są pazurami. Następnie mamy dwie kości przedramienia - podobnie jak u człowieka - oraz kość ramieniową - wyliczała. 

Posłuchaj
04:31 foki czwórka 13052021 nauka.mp3 Foki jak psy i niedźwiedzie? (Stacja Nauka/Czwórka) 

delfiny1200.jpg
Delfiny w Bałtyku i w rzekach. Co one tam robią?

zwierzeJak tłumaczyła taka budowa szkieletu umożliwia fokom sprawne poruszanie się w środowisku naturalnym tych zwierząt. - W wodzie foki potrafią osiągać bardzo duże prędkości, jednak znacznie trudniej poruszać im się po lądzie - podkreślała dr Monika Wiśniewska. 

Czytaj także:

W Polsce na wolności coraz częściej występują w Bałtyku i na plażach, m.in. w okolicach Gdańska. - To miejsca, gdzie zobaczyć możemy duże stada tych zwierząt - mówiła gość Czwórki. - Ich populacja w naszym kraju z każdym rokiem rośnie. Są pod ochroną podobnie jak morświny. Foki łatwo odróżnić od morświnów dzięki ich postawie na lądzie. - Foki po wyjściu na ląd leżą na brzuszkach, a płetwy tylne skierowane są pod tułów. Jeśli dostrzeżemy takie ułożenie to z pewnością uchatka bądź mors - wyliczała ekspert. 

Szkielety morskich ssaków w tym fok w muzeum w USA/David A Litman/Shutterstock.com Szkielety morskich ssaków w tym fok w muzeum w USA/David A Litman/Shutterstock.com

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Rów Mariański. Blizna naszej planety

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 14:30
Rów Mariański znajduje się w zachodniej części Oceanu Spokojnego i jest najgłębszym rowem oceaniczny na świecie. Gdyby postawić w nim Mount Everest to w dalszym ciągu do poziomu morza brakowałoby ok. dwóch kilometrów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zadbaj o wody świata. Zacznij od jezior!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:04
Dziś trzeba dbać o zbiorniki wodne. Naukowcy podkreślają, że powinien to być jeden z priorytetów ludzkości. Działania warto zacząć od małej skali, np. od ratowania jezior. 
rozwiń zwiń