Migrena. "Nie zagraża życiu, ale z życia wyłącza"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 15:50
Migrena charakteryzuje się napadowym występowaniem bólów głowy, którym czasem towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne. Kiedy przychodzi, rujnuje wszystkie plany i wyłącza nas z funkcjonowania nawet na kilka dni. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Jeśli ktoś może z nim funkcjonować, to ból migrenowy nie zagraża życiu. Natomiast często jest to taki stan, w którym pacjent "nie nadaje się" do życia dr Paweł Jezierski  

Pulsuje znienacka

Migrena jest jednym z bólów pierwotnych, czyli takich, które nie są wynikiem innych towarzyszących chorób. Uznaje się też, że jest to pewna wrodzona dysfunkcja neuronów. Z ostatnich badań wynika także, że migrena może być skutkiem uszkodzonych osłonek komórek nerwowych. - To ból występujący napadowo, często w połowie głowy. Ma charakter pulsujący i bywa poprzedzony objawami zwiastunowymi: mroczkami przed oczami, połowicznym zaniewidzeniem - wyjaśnia dr Paweł Jezierski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Posłuchaj
13:44 CZWÓRKA dajesz rade - migrena 15.09.2021.mp3 Jak radzić sobie z migreną? (Dajesz radę/Czwórka)

Stres, przemęczenie, brak snu sprzyjają napadom migreny. Są też tacy, którzy twierdzą, że wywoływaczami bólu mogą być: czekolada, ser pleśniowy i czerwone wino. Ale nie ma na to naukowych dowodów dr Paweł Jezierski 

Wymaga natychmiastowej reakcji

Podstawowym leczeniem tej choroby jest przerywanie napadów migrenowych. - Im szybciej podamy lek, tym większa szansa, że ten ból się nie rozhula, że uda się nam go ujarzmić - podkreśla gość Czwórki. - Mamy bogaty asortyment środków, które mogą być skuteczne. W niektórych przypadkach wystarczają zwykłe tabletki przeciwbólowe, w innych należy zastosować specjalistyczne leki - mówi.    

Sprawdź także:

Szeroko pojęta higiena to jedyne, co ma udokumentowany i korzystny wpływ na życie migrenika. Ale zalecenia w stylu "żyj bez stresu" czy "wysypiaj się" są raczej utopijne. Jak się ma ciężką migrenę należy udać się do specjalisty dr Paweł Jezierski 

Migrena jest kobietą

Do momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej migrena nie ma płci. - Chorują na nią i chłopcy, i dziewczynki - przekonuje rozmówca Marty Hoppe. - Na późniejszym etapie ta dolegliwość występuje zdecydowanie częściej wśród kobiet niż wśród mężczyzn i w dużym stopniu jest uwarunkowana genetycznie. Jeżeli ataki bólu głowy mają mama czy siostra, to bardzo prawdopodobne, że inne kobiety w rodzinie też będą się z nimi zmagać - tłumaczy. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr Paweł Jezierski (neurolog, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Radiologia. Diagnoza zanim pojawią się objawy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 14:30
- Naszym zdaniem radiologia to dziedzina, która jest inwestycją w przyszłość - przekonują studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz lekarze, organizatorzy Miesiąca Radiologii Polskiej. 
rozwiń zwiń