Jaki jest Twój chronotyp? Jesteś wilkiem czy delfinem?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 09:36
6 rano, 14, a może 20? Która godzina jest najbardziej produktywna? Jak się okazuje, wszystko zależy od tego, jaki mamy chronotyp - a jest ich aż cztery i mogą być zmienne. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PK Studio

5G technologie 1200
Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

Do niedawna rozróżniano trzy rodzaje chronotypu: poranny (skowronek), wieczorny (sowa) i mieszany. Ostatnie badania dr Michaela Breusa pokazują, że ten podział nie jest pełny. Naukowcy przygotowali nowe rozróżnienie chronotypów, którym nadali nazwy zwierząt. 

  • niedźwiedzie - to osoby najbardziej produktywne miedzy 14, a 16,
  • wilki - to osoby których produktywność przypada na 18,
  • lwy - to ranne ptaszki,
  • delfiny - są aktywne miedzy 10, a 14.

Posłuchaj
03:53 czwórka pierwsze słyszę 3.11.2020 sen.mp3 O chronotypach opowiada psycholog Katarzyna Kucewicz (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Pixabay materiał, włokiennictwo, krawiectwo, szycie 1200.jpg
Sztuka z tkanin. Nocna pasja

Jeszcze niedawno mówiło się, że każdy mózg najlepiej przyswaja wiedzę z samego rana. Od tej kategorycznej teorii odchodzi się. 

- Okazuje się, że dla części osób ranek to najbardziej produktywny moment w ciągu dnia. Są jednak od tego pewne wyjątki - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz. - Dzisiaj mówi się o tym, że gro osób funkcjonuje najlepiej w zupełnie innych porach niż 8 czy 9 rano. Nie jest to wcale związane z trybem życia. Dziś zauważa się, że liczą się czynniki osobowościowe. One wpływają na to, że cześć z nas najlepiej funkcjonuje rano, cześć w środku dnia, a część wieczorem - dodaje. 

Najnowszy podział chronotypów wprowadza 4 wspomniane kategorie. Rozmówczyni Gosi Jakubowskiej podkreśla jednak, że nie wszyscy będą się w nich dobrze odnajdywać. - Część osób może bywać wilkiem, ale i bywać lwem, w zależności od okoliczności - zauważa. - To, co jest bardzo ciekawe, to to, że ten podział pokazuje nam, że nie jesteśmy tylko sowami czy rannymi ptaszkami - dodaje. 

Katarzyna Kucewicz zwraca uwagę, że nasza wydajność, produktywność są cechami bardzo indywidualnymi i zmiennymi. - By sprawdzić jaki chronotyp dotyczy nas, możemy przez najbliższy miesiąc poobserwować swój organizm, sprawdzić, kiedy czujemy się najlepiej, w szczycie swoich możliwości - podpowiada psycholog. - Analizę możemy powtórzyć w innej porze roku. Na chronotyp wpływa wiele czynników: wiek, pogoda, pora roku, nasz temperament. Im starsi jesteśmy, tym gorzej funkcjonujemy wieczorem - dodaje. 

Czytaj także:

Katarzyna Kucewicz podkreśla, jak bardzo istotnym jest funkcjonowanie zgodnie z naszym rytmem okołodobowym. Rozpoznanie naszego chronotypu daje nam możliwość dostosowania np. pracy do swych możliwości. - Dobrze jest pójść za swoim chronotypem, bo wtedy polepszamy jakość swego życia - poleca. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 03.11.2020

Godzina emisji: 6.37

pj

Czytaj także

Hipsteader jak neohippis. Powstał nowy typ konsumenta

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 13:04
Podczas pandemii narodził się nowy typ konsumenta - hipsteader. Prowadzi proste życie, unika polityki, nie śledzi bieżących informacji. Żyje w zgodzie ze sobą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

#StudenciDlaZdrowia - studenci dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 16:36
Społeczność studencka postanowiła się zjednoczyć w trudnym czasie pandemii. Niezależne Zrzeszenie Studentów stworzyło projekt #StudenciDlaZdrowia, by wesprzeć żaków w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.  
rozwiń zwiń