Wyjątkowy czas daleko od Polski. Jak obchodzi się święta na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 15:36
W Japonii w czasie świąt je się smażone mięso z kurczaka, a w Albanii - w czasie deserów króluje słodka baklawa, a w USA - na stole ląduje głównie mięso - od żeberek po pieczoną szynkę. Jak świętuje się w różnych regionach świata? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czaczapuri 1200.jpg
Chaczapuri - zwierciadło gruzińskich emocji

Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Michał Żurnia, autor kanału "Japońska prowincja by dyrektor sieci", w Kraju Kwitnącej Wiśni te święta mają wymiar głównie komercyjny. - Nie ma się tu poczucia "prawdziwych świąt", jak w Polsce czy Europie. Katolików jest tu niewielu, więc część osób - choć celebruje "Christmas", nie wie nawet dokładnie czego dotyczą te święta. Natomiast oczywiście pojawiają się dekoracje świąteczne, a restauracje oferują obiady - mówił gość Czwórki. Jak przyznał, jedną z zaskakujących tradycji świątecznych w Japonii jest spożywanie w Wigilię smażonego kurczaka. - Do niektórych sklepów ustawiają się przed świętami mega kolejki, które powodują nawet korki na ulicach - mówił Michał Żurnia. - Święta celebruje się jednak w Korei Płd. i tam wyglądają one podobnie jak w Polsce - dodał. 

Posłuchaj
19:43 2020_12_25-08-17-00.mp3 Jak święta obchodzi się w różnych zakątkach świata - od Tanzanii po Japonię? (Święta na świecie/Czwórka)

shutterstock Alexander Prokopenko bibimbap 1200.jpg
Bibimbap. Koreański ryż, który "czyści" lodówkę

"Gëzuar Krishtlindjet" - tak brzmią życzenia świąteczne po albańsku. Jak opowiadał Dawid, autor kanału "Polak w Albanii", tamtejsze święta różnią się nieco od polskich. Trwają dwa dni: 24-25.12, a 26 grudnia dzień jest "pracujący".  - Sam świętuję tradycyjnie po polsku, staram się m.in. "uzbierać" na stoler 12 potraw, jednak w Albanii składniki potraw są inne, więc to bywa problem - tłumaczył gość Czwórki. - W Albanii 58 proc. populacji to muzułmanie, katolicy stanowią 10 proc. mieszkańców, reszta populacji to wyznawcy prawosławia i ateiści - wyliczał. - Na msze z okazji świąt przychodzą osoby różnych wyznań. Albański deser składa się głównie ze słodkości zwanej baklawą. - To tradycyjna potrawa - podkreślał gość Czwórki. 

Zobacz także:

W Tanzanii święta spędzają zaś Dorota i Michał z internetowego projektu "Pole pole". - GTu święta obchodzone są "z mniejszą pompą" niż u nas - mówił Michał. - Mieszkają tu jednak ludzie różnych wyznań, więc przestrzega się wielu zasad jednoczesnie, to prawdziwy "miks". Na świątecznych stołach królują tam tradycyjne tamtejsze potrawy, jak ryż, fasola, kapusta. Goście Czwórki, którzy przebywają w Tanzanii na misji podkreślali, że polskie smaki, jak pierogi, czy barszcz, nie przypadły na razie Tanzańczykom do gustu. 

Zobacz także:

O amerykańskich świętach opowiadał w Czwórce Tomasz Sławiński, mieszkający na co dzień w Nevadzie. - Tutaj to tak naprawdę tylko jeden dzień, a nie trzy - jak to ma miejsce w Polsce. Ludzie spotykają się w tym czasie z rodzinami, jedząc świąteczne obiady czy kolacje - opowiadał gość Czwórki. - Duży nacisk kładzie się tu na dekoracje i prezenty. Przystrojone są całe domu, ogrody. Jednak Stany to kraj bardzo multikulturowy, więc każdy obchodzi te święta zgodnie z tradycjami kraju, z którego pochodzi. Wachlarz możliwości jest tu ogromny - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Święta na świecie

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Michał Żurnia (autor kanału "Japońska prowincja by dyrektor sieci"), Dawid (autor kanału "Polak w Albanii"), Dorota i Michał (twórcy internetowego projektu "Pole pole"), Tomek Sławiński (twórca internetowy)

Data emisji: 25.12.2020

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Duch polskich świąt w Tajlandii, Australii, Chile i Nowej Zelandii

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 10:00
- Przyzwyczaiłam się już do świąt spędzanych z dala od domu, ale choć przed świętami staram się po prostu i tym nie myśleć, tęsknota za rodziną i tak przychodzi w Wigilię - opowiadała w rozmowie z Czwórką mieszkająca aktualnie w Tajlandii Joanna Szreder, autorka bloga The Blonde Travels.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycje świąteczne w Etiopii, Gwatemali czy Meksyku - jak to się robi po drugiej stronie świata

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 13:43
To święto obchodzone praktycznie na całym świecie - tylko w każdym miejscu trochę inaczej.  Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia wśród Majów, w Etiopii czy w Meksyku? Kto w Wigilię puszcza fajerwerki?  
rozwiń zwiń