Piotr Damasiewicz z albumem "Watra". Magia gór zaklęta w dźwiękach

Piotr "Damas" Damasiewicz wydał właśnie kolejny album "Watra". - Kolejne nagrania nazywam swoimi dziećmi - mówił trębacz i multiinstrumentalista, a także kompozytor w Czwórce. Krążek swoją premierę miał w czerwcu. 
Piotr Damasiewicz z jednym ze swoich albumów
Piotr Damasiewicz z jednym ze swoich albumówFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

Meksyk_folk_taniec_1200.jpg
Batik - współpraca międzykontynentalna zrodzona z lockdownu

W swojej twórczości Piotr "Damas" Damasiewicz udowadnia, że jazz wcale się nie skończył, a wręcz przeciwnie: rozwija się na wielu poziomach. Bywa nieprzewidywalny, i "nie podlega prawidłom naszego uniwersum, jeśli chodzi o progresywność". A Piotr Damasiewicz stara się dopisywać jego kolejne rozdziały m.in. w ramach swojego swojego projektu LaS, czyli "Listening and Sounding". - Zanim wędrowałem przez Europę szlakiem Jakuba, już mieszkałem przez jakiś czas w jednym z francuskich klasztorów, i gdy nagrywałem tamtejsze cykady z moją trąbką wszedłem w obszar medytacyjny - wspominał artysta w rozmowie z Czwórką. - Potem nastąpił czas Norwegii i Afryki. Doszedłem do wniosku, że takie specyficzne dźwięki towarzyszą mnie, jako podróżnikowi i muzykowi od wielu lat. Postanowiłem więc dzielić się nimi ze światem - tłumaczył gość Czwórki. - W swoim zamyśle skupiam się nie tylko na tym, co sam robię, ale także na tym, co współtworzą ze mną inni. 

Posłuchaj
59:30 2021_07_14 00_00_33_PR4_Folk_Off.mp3 Piotr "Damas" Damasiewicz opowiada o "Watrze" i innych projektach" (Folk Off/Czwórka)

Jak podkreślał, nagrania płyt w jego przypadku to "sytuacje współuczestniczenia słuchacza z wykonawcą". - Nagrywamy z udziałem publiczności. Wszędzie jest interakcja z ludźmi bądź naturą. Chcemy wchodzić w głąb nas samych, ale także wychodzić poza te ramy i dzielić się energią - podkreślał muzyk.

Źr., Piotr Damasiewicz/"Roztoka" z albumu "Watra"

Premiera "Watry" odbyła się w czerwcu na południu Polski. Jesienią światło dzienne ujrzeć ma dwupak płytowy. - Beskidy stały się moim mentalnym domem - mówił Damas w Czwórce. Płyta to jak podkreślał gość Czwórki, inspirujące spotkania, pełne opowieści o tradycji, podróżach i muzyce z całego świata, a na krążku usłyszymy wyśmienitych gości, m.in. kontrabasistę Zbigniewa Kozerę, perkusistę Pawła Szpurę, Alicję, Kamilę i Natalię Krzeszowiak, wokalistki, czy altowiolistę Krzysztofa Ryta z Zespołu Regionalnego "Ziemia Suska".

Czytaj także:

-> "Festiwal Nowa Tradycja to święto folku"

Wraz z polskim wirtuozem trąbki kolejne projekty współtworzy też m.in. inny multiinstrumentalista i kompozytor - Emilio Gordoa. - Komponuje m.in. muzykę elektroniczną. Spotkaliśmy się we Wrocławiu, pograliśmy razem, a potem to już "poszło" - wspominał spotkanie Piotr Damasiewicz. Tak powstał też kolejny z projektów - Hangar Musics, pełen industrialnych brzmień, nagrywany m.in. we współpracy z artystami rzeźbiarzami.  

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Piotr "Damas" Damasiewicz (wirtuoz trąbki, kompozytor)

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
  • PIOTR DAMASIEWICZ & INTO THE ROOTS Roztoka - Roztoka
  • PIOTR DAMASIEWICZ & INTO THE ROOTS Unoso sie chmury - Unoso sie chmury
  • Piotr Damasiewicz &; Into The Roots, Ziemia Suska, Mała Ziemia Suska, Into The Roots, - Watra
  • Piotr Damasiewicz &; Into The Roots, Ziemia Suska, Mała Ziemia Suska, Into The Roots, - Smrecki
  • Piotr Damasiewicz &; Into The Roots, Ziemia Suska, Mała Ziemia Suska, Into The Roots, - Z Babiyj GOry w pola
  • Canzoniere Grecanico Salentino, - Balla Nina