Kto otrzyma Oscary 2023? Audycja filmowa w Czwórce [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 20:57
Przed nami 95. gala oscarowa - kto w roku 2023 dostanie statuetkę? Które filmy mają największe szanse, którzy aktorzy zostaną uhonorowani?
Oscary 2023. Kto ma największe szanse?
Oscary 2023. Kto ma największe szanse?Foto: Shutterstock/Valeriya Zankovych

Słuchaj po godz. 14 w Czwórce:

player-box-Czworka.png

W gronie faworytów znajdują się filmy takie jak "Duchy Inisherin", "Fabelmanowie" oraz "Wszystko wszędzie naraz". Wśród nominowanych do tegorocznych Oscarów filmów jest również "IO" Jerzego Skolimowskiego, który ma szansę na zdobycie nagrody dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. W kategorii tej rywalizuje pięć filmów, w tym "Na Zachodzie bez zmian" z Niemiec, "Argentyna, 1985" z Argentyny, "Blisko" z Belgii, "IO" z Polski oraz "Cicha dziewczyna" z Irlandii.

W kategorii Najlepszy film nominowano: "Na Zachodzie bez zmian", "Avatar. Istota wody", "Duchy Inisherin", "Elvis", "Wszystko wszędzie naraz", "Fabelmanowie", "Tar", "Top Gun: Maverick", "W trójkącie", "Woman Talking". 

W kategorii Najlepszy reżyser nominowani zostali: Martin McDonagh za "Duchy Inisherin", Daniel Kwan i Daniel Scheinert za "Wszystko wszędzie naraz", Steven Spielberg za film "Fabelmanowie", Todd Field za "Tar" oraz Ruben Ostlund za film "W trójkącie". 

Statuetkę w kategorii Najlepszy aktor mają szansę dostać: Austin Butler za rolę w filmie "Elvis", Brendan Fraser za film "Wieloryb", Colin Farrell za "Duchy Inisherin", Bill Nighy za "Living" i Paul Mesal za "Aftersun".

Najlepszą aktorką mogą zostać: Cate Blanchett za "Tar", Ana de Armas za "Blondynkę", Andrea Riseborough za rolę w filmie "To Leslie", Michelle Williams za "Fabelmanów", Michelle Yeoh za "Wszystko wszędzie naraz".  

W kategorii Najlepszego aktora w roli drugoplanowej nominowani zostali: Brendan Gleeson w produkcji "Duchy Inisherin", Brian Tyree Henry w filmie "Most", Judd Hirsch z opowieści "Fabelmanowie", Barry Keoghan w "Duchach Inisherin" oraz Ke Huy Quan w filmie "Wszystko wszędzie naraz". 

Jako Najlepszą aktorkę w roli drugoplanowej nominowane są: Angela Bassett z "Czarnej Pantery: Wakanda w moim sercu", Hong Chau w filmie "Wieloryb", Kerry Condon w produkcji "Duchy Inisherin", Jamie Lee Curtis za film "Wszystko wszędzie naraz" oraz Stephanie Hsu we "Wszystko wszędzie naraz". 

95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 r. w Los Angeles.

O faworytach w wyścigu po Oscary 2023 Błażej Hrapkowicz porozmawia z Michałem Oleszczykiem, który będzie gościem audycji. 

***

Na audycję z cyklu "Hrapkowidz" - w niedzielę (12.03) o godz. 14.00 - zaprasza Błażej Hrapkowicz.

pj/aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM
Czytaj także

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2023. Jak laureaci komentują wyniki?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 13:46
- To, co robimy, czasami ma więcej sensu, czasem mniej, a czasami się nie udaje. Nasze intencje są takie, żeby coś zostało po naszym odejściu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Seweryn, który otrzymał statuetkę w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola męska" za film "Śubuk". Jak pozostali laureaci komentowali wyniki Polskich Nagród Filmowych Orły 2023?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orły dla osiołka, czyli sześć razy "IO" Jerzego Skolimowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 17:15
Polska Akademia Filmowa już po raz 25. przyznała Polskie Nagrody Filmowe – Orły. Niekwestionowanym zwycięzcą i bohaterem tegorocznej edycji jest Jerzy Skolimowski ze swoim filmem "IO", który zgarnął aż sześć statuetek. Niestety samego reżysera na ceremonii nie było, ponieważ w Los Angeles promuje swój film, który ma szanse na Oscara.
rozwiń zwiń