"Gra Endera" ustępuje "Grawitacji", ale i tak robi wrażenie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 13:00
Futurystyczne krajobrazy, imponujące sceny bitew oraz kosmiczna technologia wykorzystana przy produkcji - to wszystko sprawia, że "Gra Endera" podoba się nie tylko fanom SF, ale też maniakom efektów specjalnych.
Audio
  • W jaki sposób powstały efekty specjalne do "Gry Endera"? (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Kadr z filmu Gra Endera, reż. Gavin Hood
Kadr z filmu "Gra Endera", reż. Gavin HoodFoto: mat. promocyjne/Monolith Films

Jest rok 2070. Mija czterdzieści lat od nieudanej inwazji obcych zwanych Formidami. Trwają poszukiwania tych, którzy mogliby poprowadzić Ziemian do zwycięstwa na wypadek powrotu najeźdźców. Władze w sekrecie prowadzą rygorystyczny nabór dzieci i najlepsze z nich wysyłają do orbitalnej szkoły bojowej, gdzie te szkolą się na przyszłą elitę wojenną w przestrzeni kosmicznej. Do programu zostaje włączony młody Ender Wiggin.

Taki jest punkt wyjścia dla "Gry Endera". Jak na amerykańską produkcję SF przystało, w filmie nie brakuje efektów specjalnych.

- "Grę Endera" wypełniają starannie skomponowane komputerowo obrazy, charakterystyczne dla gatunku science-fiction - opowiada Krzysztof Kalinowski z  Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. - Ale powrównując ten film z "Grawitacją" łatwo dostrzec, że wszystkie zatosowane tutaj triki, nie są niczym rewolucyjnym. Choć producentom nie można odmówić pomysłowości.

Martin Scorsese - mistrz od efektów specjalnych >>>

Oprócz nowoczesnych technologii i techniki komputerowej w pracy nad filmem twórcy wykorzystali także... członków cyrkowej grupy Cirque du Soleil. Przed kręceniem zdjęć w pokoju bitewnym poszczególni aktorzy odbywali indywidualne treningi z akrobatami, aby samemu móc zagrać sceny, w których byli zawieszeni na linach. Sala bitew była wielkości trzech boisk do futbolu, a każda z "gwiazd", która znajdowała się w tym pomieszczenia ważyła niecałe sześć ton.

"Gwiezdne Wojny" i nowe technologie >>>

- Sala do ćwiczeń, nazywana też pokojem bitewnym, została stworzona w komputerze. W wirtualnej przestrzeni - tłumaczy specjalista od efektów specjalnych. - To kolejny dowód na to, że w tej chwili nie ma już problemów z pokazaniem dowolnej rzeczywistości. Możemy wykreować wszystko, co tylko nam się zamarzy.

Najbogatsze ujęcia w "Grze Endera" składały się z 20 tysięcy warstw, a każda z tych warstw miała około 12 tysięcy elementów. To świadczy o potędze efektów specjalnych w filmie wyreżyserowanym przez Gavina Hooda.

(kul/kd)

Czytaj także

Scenograf musi mieć otwartą głowę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 09:30
W słownikowej definicji "scenografia" to plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Dzięki nowym technologiom praca w tej branży to nie tylko duże wyzwanie, ale i prawdziwa przyjemność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lars von Trier - filmy z miłości do udręczonej niewinności

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 15:30
Każdym filmem umacnia swoją pozycję jako "enfant terrible" współczesnego kina. I chyba nikt nie ma wątpliwości, że twórczość Larsa von Triera odmieniła oblicze kinematografii dwóch ostatnich dekad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smarzowski: alkohol jest tłem dla opowieści o samotności

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 14:30
- Alkohol to jest ten temat, o którym mówimy, ale dla mnie ten film jest o nielinearności czasu, o samotności, o lękach - mówi Czwórce o swojej najnowszej produkcji Wojciech Smarzowski.
rozwiń zwiń