Powerbanki wydłużą życie telefonów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 18:41
Z biegiem lat smartfony zaczęły być coraz bardziej wydajne, innowacyjne, ale proporcjonalnie do ich rosnących możliwości, spada długowieczność baterii. Dlatego wynaleziono powerbanki.
Audio
  • Czym są powerbanki, gdzie można je kupić, ile kosztują i co dzięki nim można ładować? - materiał Mateusza Kuliga (Czwórka/Czwarty wymiar)
Laptopy, netbooki, tablety, telefony. Czy potrzebujemy na co dzień wszystkich sprzętów?
Laptopy, netbooki, tablety, telefony. Czy potrzebujemy na co dzień wszystkich sprzętów?Foto: Glow Images/East News

Dziś większość telefonów należy ładować codziennie. Czasami, jeśli korzystamy z gier, internetu i innych multimedialnych rozrywek, jeszcze częściej. I właśnie stąd wzięła się idea powerbanku.

- Przez lata tak naprawdę żadna firma nie pokusiła się o to, by udoskonalić baterie i dać użytkownikowi możliwość ładowania telefonu co kilka dni - mówi Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3". - Pojawiają się różne koncepcje, m.in. możliwość zmieniania ekranu na monochromatyczny, ale ostatecznie wcale nie rozwiązują one problemu.

Czytaj także: Marcin Kubicki o wojskowych wynalazkach w... prywatnych domach <<<

Powerbanki to przenośne baterie, które możemy podłączać do smarftona i, na przykład w czasie podróży, ładować go bez konieczności poszukiwania kontaktu. - A jeśli nasz powerbank się rozładuje, można uzupełnić poziom energii po podłączeniu do komputera - mówi ekspert.

Dzięki powerbankom możemy ładować nie tylko smarftony, ale także wszystkie inne urządzenia przenośne. - Tablety, aparaty fotograficzne, konsole do gier - wymienia Jan Blinstrup z portalu Komórkomania.pl. - Ten zabieg nie uda nam się jednak w przypadku laptopów, do których produkowane są oddzielne ładowarki.

Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje powerbanków. Polacy są jednak praktyczni, wybierają tani i pojemny sprzęt, nie zwracając uwagi na jego design. Tymczasem zamiast szarego "klocka" moglibyśmy zaopatrzyć się w mitologiczny kamień, figurkę lub maskotkę.

A jakie są ceny powerbanków? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z "Czwartego wymiaru". Audycja startuje codziennie, od poniedziałku do piątku, po godz. 16.00.

(kd/asz)

Czytaj także

Czy da się dziś żyć bez telefonu komórkowego?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 17:17
O tym, czy dzisiejsza młodzież potrafi funkcjonować bez smartfonów, tabletów i stałego dostępu do sieci, porozmawiamy we wtorkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochylone głowy - pokolenie znad smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 12:00
Technologie zmieniają nasze życie. Wnoszą wiele dobrego, ale też psują kontakty międzyludzkie. Zostaje pytanie czy to wina nowoczesnych wynalazków, czy nas samych, ich użytkowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze gadżety i samochody 2013

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 19:45
Akcja magazynu T3 wystartowała już w listopadzie ubiegłego roku. Rozpoczęto wówczas wielkie podsumowanie i analizowano walory masy różnych gadżetów: aparatów, tabletów, a nawet samochodów.
rozwiń zwiń