Pochylone głowy - pokolenie znad smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 12:00
Technologie zmieniają nasze życie. Wnoszą wiele dobrego, ale też psują kontakty międzyludzkie. Zostaje pytanie czy to wina nowoczesnych wynalazków, czy nas samych, ich użytkowników.
Audio
  • Jak smartfony wpływają na nasze życie towarzyskie - dyskusja w studiu (4 do 4/Czwórka)
Smartfony i tablety są nam niezbędne w codziennym życiu
Smartfony i tablety są nam niezbędne w codziennym życiuFoto: Glow Images/East News

Ostatnio mówi się o pokoleniu "pochylonych głów", czyli osobach, które mnóstwo czasu spędzają pochylone nad monitorami swoich smartfonów. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez telefonu, podczas spotkań towarzyskich sprawdzamy czy nie dostaliśmy smsa, lub czy nie wydarzyło się coś istotnego na Facebooku. 
Anna Niziołek, psycholog i terapeuta, zauważa, że możemy już mówić o nowym rodzaju uzależnienia. Nerwowe kontrolowanie informacji płynących ze smartfona, może być groźne.
- Lekarze już zaczynają zwracać uwagę, że korzystanie ze smartfona odbywa się w dość specyficznej pozycji ciała, która wymaga od mięśni karku większego natężenia niż zwykle - mówi Adam Bialic z portalu komorkomania.pl. - Ludzie zaczynają mieć problemy fizyczne - dodaje.
Smartfony wpływają na naszą psychikę ale i kondycję naszego ciała. Czwórkowi eksperci zwracają uwagę, że to nie jest wina nowych technologii, ale ich użytkowników.
- Trzeba zauważyć, że nowe technologie ułatwiają kontaktowanie się, np. w momencie gdy nie możemy wyjść z domu - mówi Anna Niziołek. - Dostarczają informacji, co się dzieje u znajomych. Młodsze pokolenia, które od małego komunikują się za pośrednictwem nowych technologii, ma jednak trochę zubożoną umiejętność kontaktu w rzeczywistości - wyjaśnia. 
Okazuje się, że młodym ludziom łatwiej jest mówić o emocjach na portalach społecznościowych, niż twarzą w twarz. W tym celu wypracowali całą gamę znaków graficznych, które szczegółowo oddają ich emocje.
- Jeśli mowa o internecie i sposobach komunikacji za jego pośrednictwem to to się bardzo zmienia - mówi Adam Bialic. - Starsi wybierają Facebooka, młodzież woli Twittera czy ask.fm - wyjaśnia.
Dziś smartfony wdzierają się w każdą strefę naszego życia, sprawdzamy portale, smsujemy, a w ważnych dla nas chwilach używamy ich jak aparatów fotograficznych. Goście Krzysztofa Grzybowskiego przestrzegają przed pułapkami jakie niosą ze sobą smartfony, ale też przed zbytnim demonizowaniem nowych technologii.
(pj)

Czytaj także

Telefonia komórkowa w Polsce ma 21 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 19:40
18 czerwca 1992 roku uruchomiono Centertel, pierwszą w Polsce sieć telefonii komórkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imię to Twój numer telefonu

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 18:04
Jedna z amerykańskich sieci telefonicznej wprowadziła nową usługę: numer naszego telefonu możemy zastąpić naszym imieniem lub dowolnym innym słowem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień bez telefonu komórkowego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 08:40
Na początku tego roku mieliśmy w Polsce prawie 55 milionów abonentów i użytkowników telefonów komórkowych. To oznacza, że na stu Polaków przypada ponad 142 karty SIM. Dziś można jednak odpocząć od telefonu. Internauci ogłosili 15 lipca światowym dniem bez telefonu komórkowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klucz na szyi? Nie, na smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 13:40
Problem jest stary jak świat, ale w rozwiązanie angażowane są najnowocześniejsze środki. Nokia wymyśliła sposób na gubiące się klucze lub inne małe przedmioty, które nosimy ze sobą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy da się dziś żyć bez telefonu komórkowego?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 17:17
O tym, czy dzisiejsza młodzież potrafi funkcjonować bez smartfonów, tabletów i stałego dostępu do sieci, porozmawiamy we wtorkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń