Jak rodzi się potęga sklepu internetowego?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:07
Amazon, jak wiele innych firm działających w branży komputerowej, powstał w garażu. - To był początek lat 90. Większość firm, które znamy dziś, m.in. Dell, Microsoft czy Apple, wyrastało właśnie w takich warunkach - mówi prof. Krzysztof Borowski, konsultant książki "Jeff Bezos i Era Amazona".
Audio
  • Jak rodziła się potęga Amazona? - rozmowa z prof. Krzysztofem Borowskim (Czwórka/Czwarty wymiar)
Jak rodzi się potęga sklepu internetowego?
Foto: Glow Images/East News

Jak przyznaje gość "Czwartego wymiaru" różnica między Jeffem Bezosem, założycielem i twórcą potęgi Amazona, a pozostałymi gigantami branży komputerowej, takimi jak Steve Jobbs, czy Bill Gates, polegała na tym, że ci drudzy byli informatykami, którzy chcieli rozwijać przemysł komputerowy. A Brezos nie.

- On po prostu wpadł na pomysł, że chce sprzedawać książki w internecie - opowiada prof. Borowski. - Nie znając się na tym zupełnie, zapisał się na kurs dla księgarzy i dowiedział się, jak ten rynek działa. Miał po prostu wizję i ją zrealizował.

/

Druga połowa lat 90. to okres bardzo dynamicznego rozwoju firm e-commerce. To, jak przyznaje gość Czwórki, stworzyło dobre warunki do wypromowania i rozwoju Amazona. - Ale Bezos przecież nie znał się ani na księgowości, ani na sprzedaży, czy marketingu. Po prostu otaczał się właściwymi ludźmi, którzy pomagali mu sobie z tym wszystkim radzić - opowiada ekspert.

Dziś znamy Amazona, jako miejsce, w którym można kupić właściwie wszystko - od książek, przez produkty żywnościowe, aż po meble. - Bezos musiał "zniszczyć" po drodze wszystkich konkurentów, by wspiąć się na szczyt - mówi prof. Borowski.

By dowiedzieć się więcej o historii Amazona i sposobach Jeffa Bezosa na zdobywanie amerykańskiego i światowego rynku - posłuchaj nagrania rozmowy z prof. Krzysztofem Borowskim, konsultantem książki "Jeff Bezos i era Amazona".

(kd/ag)

Czytaj także

Od papieru do chmury - historia nośników danych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 09:49
Jak co tydzień w "Czwartym Wymiarze" w piątek sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologiczne nowinki z Los Angeles i Chin

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 17:40
W Los Angeles rozpoczęły się targi CES - jedno z ważniejszych wydarzeń w branży technologicznej. W Chinach cofnięty z kolei zostanie zakaz sprzedaży konsol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hejter w sieci już nie taki bezkarny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 14:34
Po precedensowym wyroku, który udało się wywalczyć Romanowi Giertychowi, eksperci zapowiadają: nikt w sieci nie będzie już bezkarny. Każde naruszenie dobra osobistego w internecie może być ścigane na zasadzie cywilnej.
rozwiń zwiń