Koniec kultowych telefonów. Jaka przyszłość czeka Nokię?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:46
Firma Nokia powstała w 1865 roku. Wówczas fabryka ta produkowała masę papierniczą, następnie kable i galanterię gumową. Dopiero po przeprowadzce do fińskiego miasteczka o nazwie Nokia narodziła się korporacja, którą znamy dziś. Tam bowiem zaczęto produkować szeroko pojętą elektronikę.
Audio
  • Historia firmy Nokia - rozmowa z Marcinem Kubickim (Czwórka/Czwarty wymiar)
Koniec kultowych telefonów. Jaka przyszłość czeka Nokię?
Foto: Glow Images/East News

Choć dziś dla wielu główne skojarzenie z hasłem "telefony Nokii" to numery 3210 - był to pierwszy telefon, który szturmem podbił polski rynek - tak naprawdę pierwszą komórką, wypuszczoną przez tę firmę była Nokia 5110. - Również była ona hitem, ale dopiero 3210 została pewnym "symbolem", m.in. dlatego, że był to pierwszy telefon bez antenki - przekonuje Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".

Firma Nokia właściwie przez cały okres swojego funkcjonowania przeżywała wzloty i upadki. - Największy cios nadszedł w okresie, gdy rynki szturmowane były przez producentów smartfonów - opowiada Kubicki. - Każdy z wielkich potentatów zaczął wówczas "gonić" w swoją stronę: Apple wybrało IOS, reszta poszła za koncernem Google w kierunku Androida. Nokia stała wówczas w miejscu. Nie wiadomo, dlaczego tak się stało. Być może sądzili, że era smartfonów szybko minie i wszystko będzie jak dawniej.

Marcin
Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3"/fot. Wojciech Kusiński

Szefowie Nokii mieli konkretne powody, by tak uważać, bo przez jakiś czas co trzeci telefon, sprzedawany na świecie, miał logo ich firmy. Dziś jednak sytuacja tego koncernu przedstawia się zupełnie inaczej. W 2013 roku spółka została sprzedana za ponad 5 mld euro.

Po więcej informacji o przeszłości i przyszłości firmy Nokia, a także o tym, czy zmieni ona nazwę na Microsoft Mobile - zapraszamy do wysłuchania nagrania wywiadu z Marcinem Kubickim w "Czwartym wymiarze", bądź obejrzenia nagrania wideo ze studia Czwórki.

(kd/asz)

Czytaj także

Czy da się dziś żyć bez telefonu komórkowego?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 17:17
O tym, czy dzisiejsza młodzież potrafi funkcjonować bez smartfonów, tabletów i stałego dostępu do sieci, porozmawiamy we wtorkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powerbanki wydłużą życie telefonów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 18:41
Z biegiem lat smartfony zaczęły być coraz bardziej wydajne, innowacyjne, ale proporcjonalnie do ich rosnących możliwości, spada długowieczność baterii. Dlatego wynaleziono powerbanki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeden smartfon na całe życie - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 10:35
Z badań wynika, że świadomość, że nie mamy ze sobą smartfona jest dla nas równie stresująca jak... przygotowania do ślubu. Dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że nie przeżyłoby jednego dnia bez ulubionego gadżetu. To nie przeszkadza nam jednak wymieniać modele na coraz to nowsze. Tylko czy to ma sens?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacje, bez których nie możemy żyć

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 12:00
- Dziś aplikacje wyszły już poza obszar smartfonów czy tabletów. Wkrótce może się okazać, że nie będzie już urządzeń, które funkcjonują bez nich. Dotyczy to też sprzętów domowego użytku, jak pralki, czy… odkurzacze - mówi w Czwórce Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3.
rozwiń zwiń