Brazuca - piłka przetestowana przez NASA

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 18:15
Na mistrzostwach świata w Brazylii pada średnio ponad 2,7 gola na mecz. To niezwykle wysoki wynik. Cieszą się fani futbolu, napastnicy najlepszych reprezentacji, a w brodę plują sobie bramkarze. Jaki wpływ na to wszystko ma oficjalna piłka? Podobno całkiem duży!
Audio
  • Oficjalna piłka mistrzostw świata 2014 to Brazuca (Czwórka/Czwarty wymiar)
Brazuca - piłka przetestowana przez NASA
Foto: Peter Powell/PAP/EPA

Piłkarze na mundialu grają futbolówką dostarczoną tradycyjnie przez firmę Adidas. Brazucę zaprezentowano po raz pierwszy 4 grudnia 2013 podczas konferencji prasowej w Salvador. - Jest to zdecydowanie najlepsza i najnowocześniejsza obecnie piłka na rynku - mówi w "Czwartym wymiarze" Piotr Szeleszczuk z Adidasa.
Piłka składa się z sześciu paneli. - Ich kształt to matematyczne arcydzieło. Trzeba było niesamowitej precyzji i pracy, by kulisty przedmiot tak podzielić. Piłka jest zgrzewana i praktycznie nie absorbuje wody. Wytrzymuje temperaturę do 35 stopni - opowiada rozmówca Czwórki.
PRZECZYTAJ TEŻ: Mundial 2014. Czarne chmury nad FIFA?

Piłkę testowała NASA w specjalnej komorze aerodynamicznej. Waży 437 gramów. W pełni napompowana odbija się do 134 cm. Poziom meczów podczas mundialu zdaje się potwierdzać wszelkie pozytywne opinie na jej temat.
ac, pg

Czytaj także

Gadżet, który poprawi jakość snu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 18:55
Nie trzeba wnikliwych badań, żeby stwierdzić, że spory procent ludzi ma problemy ze snem. Na szczęście powstało urządzenie, które pozwoli nam się z tym uporać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasja na (złoty) medal

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 18:00
Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej skonstruowali najlepszy na świecie tzw. łazik marsjański. Ich pasja zaowocowała międzynarodowym uznaniem i kolejnymi nagrodami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piłkarska samba porwie Brazylijczyków

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 16:30
Godziny dzielą nas od startu mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii. Nie brakuje jednak głosów, że zamiast celebrowania futbolu w jego prawdziwej świątyni, kraj kawy czeka paraliż za sprawą protestów, trwających tam od roku.
rozwiń zwiń