VOD i stream - nowy język kina

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 18:45
VOD, płatne torrenty i streaming - jaka przyszłość czeka fanów filmu? Okazuje się, że mimo technologicznego boomu właściciele kin na razie mogą spać spokojnie. Nowatorskich wizji jest wiele, większość z nich wiele pozostawia do życzenia...
Audio
  • Taka będzie przyszłość muzyki i filmów w sieci - rozmowa z Marcinem Kubickim z magazynu "T3" (Czwórka/Czwarty wymiar)
VOD i stream - nowy język kina
Foto: Glow Images/East News

- Jedną z najbardziej popularnych usług jest VOD, czyli filmy na żądanie - tłumaczy Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3". - Są serwisy za które trzeba płacić, są też takie darmowe. Jeśli jednak chodzi o nasz kraj oferta jest bardzo uboga, zwłaszcza w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie coraz więcej producentów filmowych decyduje się na taką właśnie formę dystrybucji swoich obrazów.

Uboga oferta tytułowa idzie w parze ze stosunkowo wysoką ceną nowości filmowych w usłudze VOD. - W naszym kraju jest coś takiego, że ludzie nie chcą płacić za kulturę. Wolą obejrzeć coś za darmo, ale w gorszej jakości niż obcować z prawdziwą sztuką - mówi ekspert "Czwartego wymiaru". - Na szczęście piratów internetowych z roku na rok jest coraz mniej. To zasługa m. in. serwisów streamingowych.

Marcin
Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3"/fot. W. Kusiński

Najprężniej w tym sektorze usług rozwija się streaming wydarzeń kulturalnych - takich, jak festiwale muzyczne. W Polsce na taką formę dzielenia się "treścią" zdecydowali się m.in. organizatorzy Open'era. W sieci oglądać można było występy czołówki polskich artystów oraz zagranicznych gwiazd - m.in. grupy Phoenix.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka technologie telewizja

Czytaj także

Pay per view przegrywa z piractwem

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 18:12
W Polsce z pay per view mamy do czynienia od dwóch lat. Eksperci nie wiedzą jak potoczą się losy tego systemu, gdyż wciąż króluje u nas piractwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gadżety na wakacje. Co zabrać? [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 19:40
- Laptop, tablet, kamera, aparat, mnóstwo kabli, konsola - te wszystkie rzeczy miałem ze sobą na poprzednich wakacjach - przyznał Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telewizor Rubin - okno na świat PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 19:00
Produkowany w Związku Radzieckim telewizor marki Rubin był za czasów PRL-u prawdziwym oknem świat milionów Polaków i narzędziem integracji mieszkańców wielkich blokowisk. Co prawda lubił się psuć, czasem wybuchał, ale i tak wspominamy go z nostalgią.
rozwiń zwiń