Przy komputerze bez okularów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 17:00
Naukowcy ze sławnego amerykańskiego uniwersytetu stworzyli prototyp rewolucyjnego wyświetlacza LCD. Jest na tyle inteligentny, że samodzielnie potrafi dopasować obraz tak, by osoby mające problemy ze wzrokiem, nie musiały zakładać do pracy okularów korekcyjnych.
Przy komputerze bez okularów
Foto: Glow Images/East News

Jego technologia składa się z ekranu, na którym nadrukowano siatkę niewielkich dziurek o średnicy 75 mikronów, przedzielonych przestrzenią o długości 390 mikronów. Następnie tak przygotowany wyświetlacz wkładany jest pomiędzy dwie warstwy przezroczystego akrylu oraz instalowany w urządzeniu.

Czytaj także: Poczuj zapach z ekranu<<<

Specjalne algorytmy doskonale wiedzą, jak dużą wadę wzroku ma użytkownik. Dzięki temu, wyświetlacze są w stanie ją skompensować poprzez regulację intensywności oraz kierunku światła emitowanego poprzez poszczególne piksele. Jak twierdzą naukowcy, pozwoli to dokładnie widzieć obraz nawet bez okularów.

Serdecznie zapraszamy do słuchania audycji "Czwarty Wymiar" w czwartek, 14. sierpnia, od godziny 16:00 do 19:00.

bc/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka monitor technologie

Czytaj także

Plazma jako czwarty stan skupienia - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:00
W szkole uczyliśmy się, że są trzy stany skupienia. Gazowy, stały i ciekły. Czy czwartym może być plazma?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co sprawia, że samolot utrzymuje się w powietrzu?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 15:00
Od niepamiętnych czasów ludzie marzyli o lataniu. Leonardo DaVinci, zainspirowany lotem ptaków, zaprojektował pierwszą lotnię. Dopiero na początku XX wieku dokonano pierwszego lotu samolotem z silnikiem spalinowym. Jak to się dzieje, że wzbijają się one w powietrze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kubek powie ci, co pijesz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 18:00
Kawa, herbata, cola - dla kubka Vessyl nie ma żadnych tajemnic. Twórca naczynia milczy jak zaklęty, więc może chodzi tutaj o magię?
rozwiń zwiń

Czytaj także

CB radio - długość anteny ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 10:47
Wydawało się, że szczyt popularności CB radia, czyli pasma obywatelskiego, przypadł na lata 90. i z czasem będzie on odchodził od lamusa. Nic bardziej mylnego!
rozwiń zwiń