Aplikacje webowe ułatwiają życie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 20:02
Choć wielu nie wie czym są, to korzystają z nich niemal wszyscy użytkownicy Internetu. Zdaniem specjalistów to właśnie do web apss'ów będzie należeć przyszłość Sieci.
Audio
Aplikacje webowe ułatwiają życie
Foto: sxc.hu

- Ideę web aplikacji najprościej jest wytłumaczyć na przykładzie korzystania z usług bankowych za pośrednictwem Internetu – tłumaczył w Czwórce Artur Rudnicki, zastępca dyrektora szkół technicznych w Radomiu. - Uruchomiamy przeglądarkę, łączymy się z bankiem i wykonujemy czynności bez instalowania aplikacji na komputerze, tylko za pośrednictwem przeglądarki internetowej, a precyzyjniej mówiąc właśnie aplikacji webowej.

Web aplikacje to najprostszy przykład istnienia tzw. chmury obliczeniowej, czyli przestrzeni umożliwiającej nam korzystanie z oprogramowania bez używania dysków naszych domowych komputerów. Web appsy wykorzystywane są m.in. w grach internetowych, skrzynce mailowej, którą obsługujemy wyłącznie z pośrednictwem przeglądarki, ale także w programach, które umożliwiają nam stworzenie np. dokumentu tekstowego bez instalowania odpowiedniego oprogramowania.

- Microsoft oferuje dwa rodzaje takich usług. Jedne są dla każdego człowieka, drugie edukacyjne i różnią się tylko tym, że te drugie są bez reklam. Te darmowe z reklamami znajdziemy pod hasłem Windows Life, wystarczy założyć tam specjalne konto. Jeśli chodzi  o wersje edukacyjne webowych programów do tworzenia dokumentów tekstowych, czy prezentacji to znajdziemy je na Microsoft Live@Edu - mówił rozmówca Kuby Marcinowicza

Więcej na temat web appsów w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Czytaj także

Czym jest cloud computing?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 19:50
Mówi się, że "chmura zdominowała 2011 rok" i zdominuje też następne lata. Chmura… obliczeniowa oczywiście. Co to jest, do czego służy i czy wszystkim może się przydać w życiu – zdradza nasz ekspert Andrzej Kontkiewicz zaproszony przez CZWÓRKĘ i fundację IT LEADER CLUB POLSKA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura obliczeniowa dla firm

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 18:30
W "Czwartym wymiarze" kolejna porcja wiadomości o chmurach i cloud computingu. Mówiliśmy już o różnych rodzajach chmur i tych do zastosowań prywatnych. Teraz kolej na coś dla biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputery osobiste pochłonie chmura

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 20:00
- 3 lata temu dostęp do Internetu w 95 procentach odbywał się za pośrednictwem PC-tów; za 3 lata to będzie mniej niż 20 procent – prognozował w Czwórce Tomasz Dunajski.
rozwiń zwiń