Co zrobić, gdy komputer nie chce się włączyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 20:16
Czasem wystarczy sprawdzić, czy wszystkie kable są wpięte, i czy przypadkiem nie przepalił się bezpiecznik w listwie antyprzepięciowej. Co jednak zrobić jeśli te elementy wydają się działać w porządku?
Audio

- Jeżeli to wszystko działa, to najprawdopodobniej uszkodzony jest zasilacz albo płyta główna - mówił Krzysztof Sidorowski z serwisu Strefa Napraw. - Żeby sprawdzić zasilacz musielibyśmy mieć urządzenie do pomiaru napięcia, albo tester do zasilaczy. Jeżeli go nie posiadamy to możemy zaryzykować i kupić zasilacz, ponieważ jest on zwykle tańszy od płyty głównej i można spróbować go wymienić – wyjaśniał.

Gdy komputer zaczyna się włączać, ale w pewnym momencie się zatrzymuje, to wtedy należy nasłuchiwać dźwięków, jakie z siebie podczas tego procesu wydaje. Charakterystyczne popiskiwanie może informować na przykład o uszkodzonym procesorze, karcie graficznej, albo pamięci RAM. Jeśli tych dźwięków nie wydaje, to wtedy warto zwrócić uwagę na jakim wierszu poleceń komputer się zatrzymuje.

- Jeśli jest to zwykły BIOS, który pokazuje, że nie znalazł dysku, to może to oznaczać że twardy dysk jest uszkodzony, albo odpięty od płyty głównej. Może to też oznaczać, że jest uszkodzona pamięć RAM. Jeżeli w naszym komputerze są dwie kości tej pamięci, to wtedy należy wyjąć jedną i spróbować uruchomić komputer. Jeśli to nie działa wtedy można wyjąć tą drugą pamięć i spróbować go uruchomić na tej pierwszej - wyjaśniał rozmówca Kuby Marcinowicza.

Więcej na temat rozwiązywania kłopotów związanych z uruchamianiem komputera dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: karty graficzne komputery Kuba
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zrób to z pomocą komunikatora

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 10:00
W "Czwartym wymiarze" odkrywaliśmy przed Wami nowe możliwości, jakie dają komunikatory z opcją audio - wideo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uważaj co instalujesz na swoim smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 19:42
Korzystanie z mobilnych aplikacji niezwykle ułatwia życie, ale stwarza też nowe zagrożenia czyhające na nasze pieniądze i poufne informacje. Sprawdź jak się ustrzec przez cyber złodziejami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to jest z dziewczynami na kierunkach technicznych

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 20:20
- To jest trochę tak, że my, dbając o dobre samopoczucie mężczyzn, nieco ukrywamy nasze kompetencje – mówiła w Czwórce Bianka Siwińska kierowniczka akcji "Dziewczyny na politechniki!".
rozwiń zwiń