Koła rowerowe, szprychy, opony - jak właściwie dobierać sprzęt?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 14:30
Rowery od początku budowane są z myślą o użytkowaniu albo na szosach, albo w terenie. Co jednak stanie się, gdy na zwykłym "miejskim" bicyklu wyruszymy do lasu lub w góry? O tym rozmawialiśmy w "Czwartym Wymiarze".
Audio

Warto cofnąć się do XVIII wieku kiedy to we Francji powstawały pierwsze pojazdy przypominające dzisiejsze rowery. Dwa koła połączone żerdzią, na której umieszczone było siedzenie. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt ,że koła były drewniane, a biorąc pod uwagę stan ówczesnych dróg wygoda podczas  jazdy musiała pozostawiać wiele do życzenia.

Na szczęście w XXI wieku producenci starają sie na różne sposoby sprawić, aby komfort jazdy był jak największy. Drewnianą obręcz już dawno zastąpił nowoczesny stop metali, które dodatkowo pokrywa opona.

Decydując się na wybór kół pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie postawić dotyczy tego, do czego przede wszystkim będzie służył będzie nam rower.

- Już wielkosć kół ma znaczenie. Do jazdy terenowej stosuje się mniejsze koła o średnicy 26 cali. Mniejsze koło ma mniejszą bezwładność i łatwiej jest je rozpędzić, zahamować i nim skręcić. Z kolei duże koło, choć ma dużą bezwładność i trudniej nim manewrować, to wymaga od nas mniej wkładanej energii w utrzymanie prędkości roweru - podpowiadał Sławek Olszewski z Giant Polska.

Aby dowiedzieć się, co nas czeka, gdy sprzęt, przeznaczony do jazdy miejskiej postanowimy eksploatować w lesie, bądź w górach i jak zwiększyć wytrzymałość kół i szprych tak, aby nie pękały przy agresywnej jeździe w terenie posłuchaj nagrania audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwieź swój rower w bezpieczny sposób

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 10:00
W "Czwartym Wymiarze" zastanawialiśmy się jak sprawić by podróż z rowerem na bagażniku auta nie była udręką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiobook "Serce Zimy 1812" - wszystkie odcinki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 08:20
10 kwietnia w audycji "Czwarty Wymiar" wystartował pierwszy w Polsce interaktywny audiobook! Posłuchajcie wszystkich odcinków o przygodach napoleońskiego żołnierza Korwina Giedyminowicza - to wy decydowaliście o jego losach!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrolery ruchu nie tylko do gier...

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 14:00
- Czasami nie mamy takiej frajdy z grania, co z oglądania zdjęć osób, które grają za pomocą kinekta - mówił w Czwórce Kamil Skalski, który przedstawił ciekawe zastosowania dla tej technologii.
rozwiń zwiń