Zapora zapiera dech

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 19:00
W wakacje zwiedzamy. Tych, którzy wybierają się w Bieszczady zachęcamy do wybrania się do wnętrza zapory w Solinie - to największa w Polsce budowla hydrotechniczna!
Audio

Masa zapory na Jeziorze Solińskim przekracza 2 mln ton. Gdyby z ilości betonu zużytego do budowy zapory odlać sześciany o boku długości jednego metra, a następnie poukładać je jeden za drugim to powstały mur ciągnąłby się od Soliny aż po wyspę Wolin!

Kolejne liczby również są imponujące: sama korona zapory to 9 metrów, czyli 2 szerokie chodniki i dwa pasy jezdni. Jak spojrzymy w dół to okazuje się, że jesteśmy na wysokości 80 metrów. Długość tamy to około 660 metrów. Jednak okazuje się, że najwięcej tajemnic kryje wnętrze zapory, która została wybudowana w 1968 roku.

- Organizowane są profesjonale wycieczki do środka zapory - można zejść do korytarzy technicznych położonych pod dnem Jeziora Solińskiego - mówi Paweł Łoś ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Złota kaczka".

Zapora to nie jest jedna budowla - to są sekcje dylatacyjne poprzedzielane wielkimi gumowymi uszczelkami. Ta tama kryje wiele tajemnic, opowiadane są o jej budowie mrożące krew w żyłach historie - posłuchaj audycji "Czwarty wymiar" i poznaj jedną z nich.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka POLSKA
Czytaj także

Nowy wymiar fotografii

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:40
Do niedawna rewolucyjna filmowa technika 3D, coraz częściej trafia pod strzechy. Na rynku dostępne są już aparaty, które potrafią rejestrować obraz z dodatkowym wymiarem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchawki, słuchawki... i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 13:00
W "Czwartym Wymiarze” Michał Matus szuka odpowiedzi na pytanie: jakie nowe technologie stosuje się w słuchawkach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paniczne hamowanie na widok fotoradaru!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 08:30
Fotoradar wzbudza lęk wśród kierowców, ponieważ mamy w zwyczaju jeździć szybciej niż jest dozwolone. Reakcje kierowców na fotoradar zbadał portal Auto Centrum w ramach swojej akcji "50km/h".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak robić dobre zdjęcia z jadącego samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 12:00
Ostatnio dużo mówiliśmy o doborze odpowiedniego sprzętu. Czas teraz, by skupić się na samej technice robienia zdjęć. Oto poradnik dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu i kochają ruch na zdjęciach.
rozwiń zwiń