Nowy wymiar fotografii

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:40
Do niedawna rewolucyjna filmowa technika 3D, coraz częściej trafia pod strzechy. Na rynku dostępne są już aparaty, które potrafią rejestrować obraz z dodatkowym wymiarem.
Audio

– Fotografia 3D, to nic innego jak zdjęcia wykonane w technice stereoskopowej, która daje złudzenie głębi obrazu (polega ona na dostarczeniu do mózgu dwóch obrazów, widzianych z perspektywy lewego i prawego oka - przyp. red.) - opowiadał w Czwórce Kamil Brzeziński z portalu Mobilna.pl.

Najbardziej znanym aparatem, który potrafi robić tego rodzaju sztuczki jest słynny dwuobiektywowy aparat firmy Fuji. Jednak zbyt bliskie rozstawienie jego soczewek zniekształca obraz w stosunku do tego, co widzimy w rzeczywistości.

Nieco inaczej kwestię robienia trójwymiarowych zdjęć rozwiązała firma Sony. - To są zwykłe aparaty z jednym obiektywem i tam zdjęcia 3D robi się przesuwając aparat. Po wykonaniu jednego zdjęcia aparat prosi nas o przesunięcie go trochę na bok, by nieco inaczej kadr złapać i on sam nakłada te dwa obrazy na siebie, tworząc zdjęcie 3D - wyjaśniał Brzeziński.

Aby dowiedzieć się czy fotografię 3D należy traktować w kategorii gadżetu, czy do obejrzenia tych zdjęć są niezbędne specjalne okulary i na co zwracać uwagę, wybierając aparat, dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Sezon na tanie tablety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 19:00
Ile są naprawdę warte i do czego się nadają? Sprawdziliśmy to w "Czwartym Wymiarze" - teraz Ty sprawdź efekty testów!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer plus telewizor to niezłe kino!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 15:20
Jak szybko, skutecznie i bezboleśnie podłączyć telewizor do komputera? Posłuchaj rozmowy z Jerzym Łabudą, gościem "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Windows wielu zszokuje

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 18:00
Zmienia się wszystko. Nie ma paska Start. Wzrastają za to mobilne właściwości systemu. Więcej o tej rewolucji opowiedział w Czwórce specjalista IT Marek Pyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Załaduj do pełna, czyli jak się jeździ samochodem na prąd

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 12:30
Nie wydaje dźwięku, nie zanieczyszcza powietrza, ma tanie zasilanie i można go doładować we własnym garażu. Czy samochód elektryczny stanie się przebojem polskich dróg?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicemistrzowie programowania mają zaproszenie do IBM-u

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 18:00
Polska drużyna młodych programistów z Uniwersytetu Warszawskiego zajęła drugie miejsce podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC 2012. To dla nich początek wielkiej kariery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będą pracowali dziennikarze w czasie Euro?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 18:00
Podczas każdego meczu wykorzystane zostaną 32 kamery, które zarejestrują wydarzenia mające miejsce na boisku oraz wokół niego. Jak będzie wyglądała praca dziennikarzy podczas tych wydarzeń, sprawdził Radomir Wit.
rozwiń zwiń