Nowy wymiar fotografii

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:40
Do niedawna rewolucyjna filmowa technika 3D, coraz częściej trafia pod strzechy. Na rynku dostępne są już aparaty, które potrafią rejestrować obraz z dodatkowym wymiarem.
Audio

– Fotografia 3D, to nic innego jak zdjęcia wykonane w technice stereoskopowej, która daje złudzenie głębi obrazu (polega ona na dostarczeniu do mózgu dwóch obrazów, widzianych z perspektywy lewego i prawego oka - przyp. red.) - opowiadał w Czwórce Kamil Brzeziński z portalu Mobilna.pl.

Najbardziej znanym aparatem, który potrafi robić tego rodzaju sztuczki jest słynny dwuobiektywowy aparat firmy Fuji. Jednak zbyt bliskie rozstawienie jego soczewek zniekształca obraz w stosunku do tego, co widzimy w rzeczywistości.

Nieco inaczej kwestię robienia trójwymiarowych zdjęć rozwiązała firma Sony. - To są zwykłe aparaty z jednym obiektywem i tam zdjęcia 3D robi się przesuwając aparat. Po wykonaniu jednego zdjęcia aparat prosi nas o przesunięcie go trochę na bok, by nieco inaczej kadr złapać i on sam nakłada te dwa obrazy na siebie, tworząc zdjęcie 3D - wyjaśniał Brzeziński.

Aby dowiedzieć się czy fotografię 3D należy traktować w kategorii gadżetu, czy do obejrzenia tych zdjęć są niezbędne specjalne okulary i na co zwracać uwagę, wybierając aparat, dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sezon na tanie tablety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 19:00
Ile są naprawdę warte i do czego się nadają? Sprawdziliśmy to w "Czwartym Wymiarze" - teraz Ty sprawdź efekty testów!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer plus telewizor to niezłe kino!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 15:20
Jak szybko, skutecznie i bezboleśnie podłączyć telewizor do komputera? Posłuchaj rozmowy z Jerzym Łabudą, gościem "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Windows wielu zszokuje

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 18:00
Zmienia się wszystko. Nie ma paska Start. Wzrastają za to mobilne właściwości systemu. Więcej o tej rewolucji opowiedział w Czwórce specjalista IT Marek Pyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Załaduj do pełna, czyli jak się jeździ samochodem na prąd

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 12:30
Nie wydaje dźwięku, nie zanieczyszcza powietrza, ma tanie zasilanie i można go doładować we własnym garażu. Czy samochód elektryczny stanie się przebojem polskich dróg?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicemistrzowie programowania mają zaproszenie do IBM-u

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 18:00
Polska drużyna młodych programistów z Uniwersytetu Warszawskiego zajęła drugie miejsce podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC 2012. To dla nich początek wielkiej kariery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będą pracowali dziennikarze w czasie Euro?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 18:00
Podczas każdego meczu wykorzystane zostaną 32 kamery, które zarejestrują wydarzenia mające miejsce na boisku oraz wokół niego. Jak będzie wyglądała praca dziennikarzy podczas tych wydarzeń, sprawdził Radomir Wit.
rozwiń zwiń