Tenis dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 09:30
Karbonowe rakiety, elektronika odtwarzająca tor lotu piłki i rakiety z dwiema rączkami - to tylko niektóre tenisowe nowinki techniczne.
Audio

Współczesny tenis to wielki biznes i trudno się dziwić, że wielkie pieniądze są przeznaczane na to, by rakierta była choćby minimalnie lepsza, by buty minimalnie wygodniejsze a stroje ładniejsze. Kiedyś grano rakietami drewnianymi i nikomu to nie przeszkadzało. Jednak już w 1936 roku Rene Lacoste wprowadził pierwsze rakiety z włókna szklanego - ale te prototypy nie znalazły wielu zwolenników i nie wyparły z tenisowego rynkiu tradycyjnych ale jakże pięknych rakiet dreanianych...
Rakiety to jedna sprawa - druga to sam kort. Kiedyś były tylko nawierzchnie ziemne, trawiaste i betonowe,.. Z czasem zaczęło się jednak pojawiać coraz to więcej sztucznych nawierzchni. Współcześnie coraz mniej jest kortów trawiastych - takich jak Wimbledon. A niemal zupełnie nie gra się już na kortach drewnianych - a jeszcze killkadziesiąt lat temu na AWF w Warszawie właśnie na klepce rozgrywano mistrzostwa Polski.

Odrębna rzecz to stroje - dziś to istna rewia mody, a męskie koszulki tenisowe stały się elementem elaganckiego stroju sportowego, w którym wypada wyjść na ulicę. W jakim kierunku może iść rozwój tenisowego sprzętu?

Posłuchajcie załączonego pliku dźwiękowego, w którym w tajniki współczesnego tenisa wprowadza nas Adam Królak.

 

Darek Matyja

 

 

Czytaj także

Kolarstwo jak F1

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 18:34
Rower towarzyszy człowiekowi od około 200 lat. Przez ten czas zmieniała się jego konstrukcja w zależności od tego do jakiej dziedziny kolarstwa był przewidziany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyczkarska rewolucja fiberglasowa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 09:50
Lekkoatletyka to sport bardzo tradycyjny ale jest jedna konkurencja, w której nastąpiła prawdziwa rewolucja technologiczna - to skok o tyczce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajniki biegów lekkoatletycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 19:20
Biegi to najbardziej naturalny ze wszystkich sportów świata, ale i tu stosowane są nowoczesne technologie.
rozwiń zwiń