Telewizja cyfrowa bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 19:00
Zbliża się nowa jakość w polskiej telewizji. Sygnał analogowy już niedługo zostanie wyłączony, a w domach będziemy mieli telewizję cyfrową. W niektórych regionach Polski stanie się to jeszcze w tym roku. Czy na "telewizyjnej mapie Polski" pojawią się białe plamy?
Audio

- Jeszcze w tym roku pierwsze wyłączenia telewizji analogowej będą miały miejsce w województwach lubuskim – 7 listopada, i pomorskim – 28 listopada – zapowiada Małgorzata Olszewska z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. – Następnie przyjdzie czas na województwo wielkopolskie.
Zdaniem gościa Czwórki Polacy nie są przygotowani na takie zmiany. – Telewizja cyfrowa właściwie już stała się faktem, bo w większości regionów naszego kraju już działa równolegle z analogową – tłumaczy Olszewska. – Jednak wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tych zmian i nie wiedzą jak przygotować się do tego procesu.

A co trzeba zrobić, by bez większego bólu przejść "na cyfrę"? – Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy sprzęt, który mamy, bądź chcemy kupić, jest w standardzie BVBT, i czy jest wyposażony w Mpeg-4 - mówi Olszewska. - Dotyczy to zarówno telewizora, jak i dekodera. Innymi słowy do starego telewizora można podłączyć przystawkę - dekoder, który umożliwi odbieranie sygnału. Trzeba się również upewnić, czy antena, którą mamy na dachu, jest przystosowana do takiego odbioru.

A o co jeszcze musimy zadbać, by w najbliższym czasie nie zostać na "telewizyjnym lodzie"? Dowiedz się więcej, słuchając rozmowy z Małgorzatą Olszewską w "Czwartym Wymiarze".

(kd)

Czytaj także

Jak naładować telefon, gdy nie ma prądu?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 08:50
Co zrobić, gdy nie ma gniazdka, prądu lub ładowarki, a trzeba naładować telefon lub inny sprzęt? Jakie gadżety pomogą nam wytworzyć prąd?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki test internetu mobilnego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 19:00
Sprawdziliśmy dostępne na rynku oferty. Prezentujemy je w porządku alfabetycznym. Sprawdź, która jest najlepsza!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia w służbie osobom niewidomym i słabowidzącym

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 18:40
Specjalne okulary, urządzenia emitujące dźwięk, testery koloru albo czujniki poziomu cieczy, które umożliwiają osobom niewidomym normalnie funkcjonowanie – na to liczyć mogą niepełnosprawni, by ich życie było choć trochę łatwiejsze.
rozwiń zwiń