Archiwum Polskiego Radia: w mennicy pieniądze myje się w myjce

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 11:40
W 1766 roku królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu zamarzyła się firma, która będzie bić najpiękniejsze monety na Starym Kontynencie. Dziś Mennica Państwowa to firma z 247–letnią tradycją, której dzieje w Archiwum Polskiego Radia prześledził Dominik Olędzki.
Audio
  • Archiwum PR: Mennica Państwowa w latach 60. (Czwarty wymiar/Czwórka)
Archiwum Polskiego Radia: w mennicy pieniądze myje się w myjce
Foto: Glow Images/East News

Pierwsza wzmianka o Mennicy Państwowej w radiowym archiwum pojawia się w pierwszej połowie lat 60. Wtedy to reporterka Polskiego Radia miała okazję przyglądać się procesowi produkcji monet: - Z magazynu na wielkich, poruszających się po torach, wózkach przewożone są blachy - opowiada pracownik mennicy. - Z nich wycinane są krążki wielkości danej monety, które wpadają do specjalnych pojemników, a potem są dokładnie myte w myjce. Natomiast dziurkowana jak sito blacha trafia prosto do huty.

Archiwum Polskiego Radia: poznaj, jakie kryje historie > > >

Z dokumentów wynika, że do 1964 roku mennica wybiła ponad 1,84 mld złotych czyli niemal tyle, ile powstało od początku w roku 1766 do 1944. Ciekawe jednak jest to, że oprócz urządzeń do produkcji bilonu znajdowały się tam także maszyny tkackie: - Służą one do robienia platynowych siatek katalitycznych dla przemysłu azotowego. Wykonują 1024 oczka na  jeden centymetr kwadratowy - tłumaczy operator maszyny. - W ten sposób otrzymujemy srebrzystą i bardzo piękną, choć nieco sztywną tkaninę. A autor reportażu podsumowuje: - Tak więc o platynowych sukniach wieczorowych nasze panie raczej nie mają co marzyć.

Co jeszcze w latach 60. wydarzyło się w Mennicy Państwowej dowiesz się słuchając nagrania z "Czwartego wymiaru".

kul

Czytaj także

Mają busa i nie wahają się go użyć

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 13:00
Zrobili zrzutkę, kupili forda transita i pojechali w podróż przez 16 krajów, przejechali około 20 tysiecy kilometrów. Żeby wyjechać potrzebowali sponsorów, ale część pieniędzy na wyjazd wygrali również w "Familiadzie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia: tak powstawały polskie huty szkła

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 19:10
Tym razem Czwórka przeniosła się w lata 60. i 70., by odwiedzić trzy prężnie działające huty szkła, m.in. tę w Sandomierzu. Posłuchaj unikatowych nagrań, odnalezionych w Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń