Polski uczeń stworzył "mówiącą" rękawicę dla niemych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 19:16
Uczeń Technikum Elektrycznego z Białegostoku stworzył elektroniczną rękawicę, która przetwarza język migowy na mowę. To rewolucyjny wynalazek, który może odmienić życie osób niemych.
Audio
  • Piotr Psyllos opowiada o swoim wynalazku - rękawicy, umożliwiającej artykułowanie słów osobom niemym (Czwarty wymiar/Czwórka)
Język migowy
Język migowyFoto: SignVideo, London, U.K./Wikipedia/CC

Piotr Psyllos wpadł na pomysł jak udogodnić życie osób niemych. Samodzielnie opracował i wykonał naszpikowane elektroniką urządzenie, które pozwala gestami zapisywać zdania, a potem z pomocą syntezatora mowy je wypowiada.

– Urządzenie składa się z wygodnej rękawicy, oraz układu elektronicznego – opowiada wynalazca. – Żadne inne układy zewnętrzne nie są potrzebne, by wszystko działało właściwie.

Dzięki temu wynalazkowi osoby nieme mogą porozumieć się z otoczeniem, załatwić sprawy w urzędzie, czy zrobić zakupy. – Wykonując gesty ręką te osoby są w stanie wprowadzać zdania, które po zaakceptowaniu mogą być przetworzone na ludzką mowę – mówi Psyllos.

Słownik, z którego korzysta użytkownik rękawicy ma w swoich zasobach 140 tys. wyrazów. – Wszystkie komendy wyświetlane są na dość dużym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, więc nawet osoby słabo widzące będą w stanie dostrzec to, co jest napisane – tłumaczy Psyllos.

Jak opowiada nastolatek, motywacją do stworzenia tego urządzenia była po prostu chęć niesienia pomocy innym. – Nigdy nie wiadomo, kiedy sami znajdziemy się w trudnej sytuacji i też będziemy potrzebowali tego, żeby ktoś nam pomógł – mówi młody wynalazca.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka technologie wynalazek

Czytaj także

Czwórka pierwsza w radiu, potem w internecie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 13:20
W cyklu "Spytaj redaktora" sprawdziliśmy jak to się dzieje, że Czwórkę wcześniej słychać w radioodbiorniku niż w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aplikacja przejmie Twoje konto na facebooku

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 17:32
Do niedawna złośliwe oprogramowania w serwisie społecznościowym rozsyłały spam naszym znajomym. Tym razem jest jednak gorzej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek do drzwi otwierany smartfonem

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 14:30
Na rynku pojawia się coraz więcej zamków do drzwi, w których producenci zapewniają wysoką jakość bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń