Samochód Warszawa M-20 przechodzi ostatni test

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 21:17
W listopadzie 1951 roku z linii produkcyjnej FSO Żerań zjechał samochód M-20 Warszawa Pobieda. Samochód produkowany w Polsce na licencji ZSRR.
Audio
  • Archiwalne nagranie zrealizowane w fabryce FSO w 1951 roku (Czwarty wymiar/ Czwórka)
Montaż samochodów Warszawa M-20 w hali Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie w latach 50.
Montaż samochodów Warszawa M-20 w hali Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie w latach 50.Foto: Wikimedia Commons

Dziennikarz Polskiego Radia obserwował jak w szklanej kabinie deszczowej samochód przechodzi ostatni test...
- Lakier karoserii i szyby pokryte są drobnymi kropelkami wody. Samochód wygląda tak, jakby rzeczywiście przejechał przez rzęsisty deszcz. Tylko na przednich szybach nie działają jeszcze wycieraczki - relacjonuje dziennikarz.
Nie działają, bo samochód czekają jeszcze kolejne etapy produkcyjne, podczas których zostanie wyposażony w brakujące jeszcze części. Wtedy, jak mówi inżynier zakładu FSO, Warszawa M-20 otrzyma ostatnią kosmetykę. - Gotowy wóz numer 1 opuści zakład w dniu 7 listopada, pięćdziesiąt cztery dni przed uprzednio planowanym terminem. Zgodnie z październikowymi zobowiązaniami całej załogi - wyjaśnia inżynier.
Ostatecznie pierwsza Warszawa M-20, zmontowana z części sprowadzonych z ZSRR, zjechała z taśmy montażowej 6 listopada. Początkowe planowano produkcję dwudziestu pięciu tysięcy sztuk rocznie, ale do końca 1951 roku powstało jedynie siedemdziesiąt pięć egzemplarzy. Założeń produkcyjnych nie udało się osiągnąć.

jl

Zobacz więcej na temat: archiwum Czwórka motoryzacja

Czytaj także

Elvis Presley i samochody, które musiał mieć

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 10:42
- Elvis Presley był mentalnie typowym Amerykaninem zakochanym w samochodach. Uważał, że samochód jest czymś nierozłącznym z życiem każdego człowieka. Jest tym, czym dla nas prawdopodobnie jest szczoteczka do zębów - mówił Tomasz Szczerbicki w "Czwartm wymiarze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arnold Schwarzenegger - twardziel i jego wielkie samochody

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 21:21
- Są dwa pojazdy, z którymi związana jest postać Schwarzeneggera: samochód Hummer H1 i motocykl Harley-Davidson Fat Boy, którym aktor jeździł jako Terminator. Oba odpowiadają jego wizerunkowi. Są duże i silne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przodownik pracy na widok redaktorów dostaje tremy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 11:11
W 1950 roku Polacy wkroczyli w okres przebudowy i dobudowy. Wtedy też zaczął się wyścig, którego "stawką było osiągnięcie powszechnego dobrobytu oraz intensywniejsza realizacja polityki pokoju".
rozwiń zwiń