Odblaskowe renifery będą bezpieczniejsze

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 19:42
Choć zwykle wypadki drogowe wynikają z nadmiernej prędkości, nieuwagi kierowcy, bądź złego stanu technicznego pojazdu, w Finlandii ich przyczyną bywają także beztrosko biegające po autostradach renifery. Te przesympatyczne zwierzęta wychodzą na drogi, nie zważając na przejeżdżające auta.
Audio
  • Malowanie poroży reniferów sprawi, że będą bezpieczniejsze? - materiał Mateusza Kuliga (Czwórka/Czwarty wymiar)
Wiele reniferów przez nieuwagę kierowców traci zdrowie, a nawet życie
Wiele reniferów przez nieuwagę kierowców traci zdrowie, a nawet życieFoto: wikimedia.commons/fot.Arno van den Tillaart

Finowie wymyślili sposób na to, by ratować renifery, a także zdrowie kierowców. Chodzi o to, by zwierzęta były widoczne z dużych odległości, co pozwoli użytkownikom dróg odpowiednio szybko dostrzec je, zareagować i uniknąć zderzenia.

- Poroża reniferów zostaną pomalowane specjalnym fluorescencyjnym spray’em, który będzie odbijał światła reflektorów przejeżdżających samochodów - opowiada Rafał Warecki z portalu AutoKult . - Wygląda to tak, jakby zwierzęta te miały na głowach zamontowane świetlówki.

Na to rozwiązanie wpadli przedstawiciele Fińskiego Związku Chodowców Reniferów, którzy już zapowiadają, że w miarę możliwości będą malować poroża wszystkich zwierząt, które uda im się schwytać. Każdego roku w Finlandii w wyniku wypadków samochodowych życie traci ok. 4 tys. reniferów, dlatego program ten ma być realizowany na terenie całego kraju.

- Potrzeba jest matką wynalazku, a ci, którzy byli w Finlandii wiedzą, jak dużo tam jest zwierząt - mówi Marcin Klimkowski z Autokrata.pl. - Tymczasem zderzenie z reniferem porównywalne jest do wjechania w drzewo. To bardzo niebezpieczne, dlatego jestem pełen podziwu dla pomysłu Finów.

fot.wikimedia.commons/Tiia
fot.wikimedia.commons/Tiia Monto

Na razie pokryto poroża 20 reniferów różnymi typami farby odblaskowej. Zwierzęta będą obserwowane, by naukowcy mogli sprawdzić, która z farb jest najskuteczniejsza i utrzyma się najdłużej.

Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w Polsce?

- Mamy kilka gatunków zwierząt wyposażonych w poroża. Przybywa żyjących na wolności jeleni, łosi czy saren, które często, podobnie jak fińskie renifery, powodują wypadki - tłumaczy Anna Malinowska z Lasów Państwowych. - Trudno byłoby je wszystkie łapać, a poza tym co roku, po narodzinach młodych, albo po okresie zrzucania poroża, akcję trzeba byłoby powtarzać.

(kd/asz)

Czytaj także

Michał Pernach: motocyklista musi mieć wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 15:15
Dla kierowców są największym zagrożeniem na polskich drogach. Nie przepadają za nimi także rowerzyści, piesi ani, ci którzy mieszkają w blokach tuż przy ulicy. Wraz z wiosną budzi ich do życia ryk silnika i motocykliści, którzy za chwilę na swoich szalejących maszynach wyruszą w miasto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Hetfield na autach nie oszczędza

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 10:00
Ciężkie rockowe granie od początku było mocno związane z kultem motoryzacji. James Hetfield, lider zespołu Metallica, jak najbardziej może być uważany za żywy tego przykład.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakup samochodu. Sprawdź, na co powinieneś uważać!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 18:13
Najmniej problemów mają ci, którzy wybiorą samochód nowy, prosto z salonu. Formalności "załatwią" za nich bowiem pracownicy, będący na miejscu. Często jednak Polacy, którym budżet nie pozwala na taki zakup, decydują się na auto kilkuletnie i kupują je w komisie, bądź bezpośrednio od poprzedniego właściciela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Formuła 1. Budzi emocje od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 19:06
Historia Formuły 1 zaczyna się w 1950 roku. Wówczas pierwszym, historycznym wyścigiem, zorganizowanym na torze Silverstone, było Grand Prix Wielkiej Brytanii. Od tego czasu Formuła 1 to niekwestionowana królowa sportów motorowych na całym świecie.
rozwiń zwiń