Złodzieje szczególnie lubią niemieckie auta

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 12:22
Jeszcze dziesięć lat temu kradzieże samochodów były prawdziwą plagą. Dziennie z ulic polskich miast i miasteczek ginęło blisko dwieście pojazdów. Na szczęście sytuacja znacznie się poprawiła.
Audio
  • W Polsce kradnie się obecnie blisko pięć razy mniej aut niż jeszcze dekadę temu (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Na czele najchętniej kradzionych aut w Polsce od lat są samochody marki Volkswagen
Na czele najchętniej kradzionych aut w Polsce od lat są samochody marki VolkswagenFoto: Rudolf Stricker / Wikipedia

Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, ale dekadę temu rocznie ofiarą kradzieży padało 70 tysięcy aut! Teraz jest znacznie lepiej, o czym mówił w "Czwartym Wymiarze" Marcin Klimkowski z portalu autokrata.pl. - Sytuacja bardzo się poprawiła. Według ostatnich danych policji, w Polsce ginie rocznie ok. 15 tysięcy samochodów. To prawie pięć razy mniej niż dziesięć lat temu! - podkreślił ekspert.
Czytaj więcej: testy samochodów w Czwórce >>>
To, że jest lepiej, nie oznacza wcale, że właściciele wszystkich aut mogą spać spokojnie. W Polsce szczególnie narażeni na stratę auta są posiadacze pojazdów wyprodukowanych za naszą zachodnią granicą. - Zdecydowanie najchętniej łupem złodziei padają Volkswageny i Audi. Auta niemieckie okupują wszystkie czołowe miejsca w niechlubnym rankingu najczęściej kradzionych aut w Polsce - opisał sytuację Klimkowski. Wyjątkiem na mapie kraju jest Warszawa. W stolicy na niechlubnej liście prym wiodą pojazdy japońskie. Właściciela najczęściej zmieniają Hondy i Toyoty.
Więcej wiadomości motoryzacyjnych w każdy poniedziałek w "Czwartym Wymiarze" po 16.00.
ac/pj

Czytaj także

Zamiast samochodów złodzieje kradną... części do nich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 10:00
Zamiast samochodów złodzieje coraz częściej kradną wyłącznie części. Tych bowiem dużo łatwiej jest się potem pozbyć. Ostatnio rośnie popyt na katalizatory, których wymontowanie jest stosunkowo proste i trwa zaledwie kilkanaście minut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z pijanymi kierowcami to temat zastępczy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 18:20
- Koncentracja całej uwagi służb na problemie pijanych kierowców nie poprawi dramatycznej sytuacji na polskich drogach. Zamiast uderzać w jedną grupę, należy podjąć działania, które kompleksowo wpłyną na nasze bezpieczeństwo - powiedział w Czwórce Janusz Popiel, prezes stowarzyszenia Alter Ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wybrać właściwą nawigację GPS?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 19:28
Wydawać by się mogło, że współcześnie wakacyjna podróż autem to sama przyjemność. Ilość dostępnych na rynku systemów nawigacji samochodowej GPS, może przyprawić o ból głowy. Szkopuł w tym, że często ta ilość nie idzie w parze z jakością.
rozwiń zwiń