Cyfryzacja Polskiego Radia - ciesz się radiem w najlepszej jakości!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
Od ponad dwóch tygodni mamy szansę cieszyć się nową, cyfrową, jakością radia. Na razie dotyczy to mieszkańców Katowic i Warszawy, ale jak zapewnia Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Czwórki i pełnomocnik Polskiego Radia Ds. Cyfryzacji, do połowy lipca 2016 roku radio w technologii DAB+ będzie dostępne powszechnie.
Audio
  • Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Czwórki i pełnomocnik Polskiego Radia Ds. Cyfryzacji opowiada jak postępuje proces cyfryzacji (Czwórka/Czwarty wymiar)
Dyrektor Czwórki Krzysztof Łuszczewski
Dyrektor Czwórki Krzysztof ŁuszczewskiFoto: Czwórka

- Głównym motywem, jaki kierował strukturami Polskiego Radia i który przemawia za tym, że należy zainwestować w tę technologię jest fakt, iż wszystkie anteny Polskiego Radia nie mają pełnego pokrycia terytorialnego - tłumaczy szef Programu Czwartego Polskiego Radia. - Szczególnie dotyczy to Dwójki, a najbardziej upośledzona pod tym względem jest Czwórka, bowiem jesteśmy obecni na zaledwie 17% terytorium naszego kraju.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Od 1 października na platformie cyfrowej Polskiego Radia dostępne są następujące programy: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka oraz Polskie Radio dla Zagranicy: - Ten program nie był jak dotąd obecny na terytorium naszego kraju, można go było słuchać tylko w internecie - mówi Krzysztof Łuszczewski. - Na naszym multipleksie pojawiły się także dwa nowe programy: istniejący od dwóch lat w sieci program informacyjno - publicystyczny Polskie Radio 24 oraz muzyczne Radio Rytm.

Oczywiście to nie koniec, jeśli chodzi o cyfryzację Polskiego Radia. Oprócz pięciu podstawowych kanałów, dwóch nowych i dwóch lokalnych, do zagospodarowania zostają jeszcze trzy: - Na początku przyszłego roku chcielibyśmy uruchomić program, który roboczo nazwaliśmy Krasnal. Ta propozycja adresowana byłaby przede wszystkim do najmłodszych i ich rodziców - opowiada dyrektor Czwórki. - Natomiast w połowie 2014 roku zamierzamy ruszyć z programem adresowanym do grupy, która dziś, naszym zdaniem, traktowana jest nieco po macoszemu, czyli do seniorów. Będzie to Radio Retro.

Czytaj także: Cyfryzacja - to wiele zmieni na radiowym rynku >>>

Na sam koniec na multipleksie pojawi się naukowe Radio Eureka: - To będzie nauka, technika, technologia, ale również historia. Chcemy prowadzić naszych słuchaczy przez nowoczesność, nie zapominając jednak o przeszłości - podsumowuje Krzysztof Łuszczewski.

Na razie Polskie Radio w technologii DAB+ odbierać mogą mieszkańcy Warszawy i Katowic, do lipca 2016 roku będzie ono dostępne we wszystkich dużych aglomeracjach w Polsce.

kul

Czytaj także

Paula Januszkiewicz - legalna hakerka

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:30
W zdominowanym przez mężczyzn świecie IT jest kobieta, która o bezpieczeństwo w sieci wie wszystko. To Paula Januszkiewicz - światowy autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego i gość Kuby Marcinowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia. "To bardzo duży krok naprzód"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:30
Poprawa zasięgu, znakomity dźwięk - to tylko niektóre zalety wprowadzenia cyfrowej jakości programów radiowych. Na początek mogą je odbierać mieszkańcy Warszawy i Katowic, a do końca 2015 roku radio w technologii DAB+ będzie dostępne w całej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy bujanie w "chmurze" zagraża naszym danym?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:00
Z jednej strony firmy, sprzedające komputery, oferują nam wiele gigabajtów, dzięki którym możliwe jest przechowywanie ogromnej ilości danych, z drugiej zaś pojawiają się sytuacje, w których dane milionów osób wraz z zaszyfrowanymi numerami kont bankowych, zostają wykradzione przez hakerów.
rozwiń zwiń